Gözenek Sıkılaştırıcı Maske Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
20 Haziran 2024 Perşembe

Gözenek Sıkılaştırıcı Maske Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Gözenek Sıkılaştırıcı Maske

Gözenek sıkılaştırıcı maskeler, cilt bakımı rutininizde önemli bir yer tutar. Zamanla ciltteki gözenekler genişleyebilir, bu da cilt sağlığını olumsuz etkileyerek estetik olmayan bir görünüme yol açabilir. Genişleyen gözenekler, kir ve yağ birikimi nedeniyle akne ve sivilce oluşumuna neden olabilir. Gözeneklerin genişlemesi genetik etkenlerden kaynaklanabileceği gibi, güneş þınlarının zararlı etkilerinden de kaynaklanabilir. Gözenek sıkılaştırıcı maskeler yardımıyla, cildiniz daha güzel görünecek ve gözenekler sıkılaşacaktır. Ayrıca, doğal ürünler kullanarak kozmetik ürünlerin zararlı etkilerinden cildinizi koruyabilirsiniz. Ciltte yaşlanma etkilerinin de azaldığını fark edeceksiniz.

Cilt Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cildinizde genişlemiş gözenekleri maske yardımıyla sıkılaştırabilirsiniz. Bunun yanında alacağınız bazı önlemlerle de gözeneklerin genişlemesine engel olabilirsiniz:

 • Yağlı bir cilde sahipseniz, yağsız nemlendirici kremler tercih etmelisiniz.
 • Cildinizi sabah ve akşam günde iki defa temizlemelisiniz.
 • Gerektiği zamanlarda peeling yaparak ölü hücreleri temizlemeyi ihmal etmeyin.
 • Güneş þınlarından cildinizi korumalısınız. Güneş koruyucu kremler kullanabilirsiniz.
 • Soğuk ve kuru hava gibi zararlı etkenlerden cildinizi korumalı ve uygun bakım kremleri ile desteklemelisiniz.
Gözenek Sıkılaştırıcı Maske Tarifleri

Yulaf Maskesi: Bu maskeyi hazırlamak için 1 tatlı kaşığı yulaf ezmesi tozu ve 1 tatlı kaşığı limon suyunu uygun bir cam kâsenin içinde karıştırın. Karışım macun kıvamına geldikten sonra yüzünüze sürün, göz ve dudak çevresini açık bırakın. Maskeyi 20 dakika beklettikten sonra soğuk suyla yıkayın. Bu maske, cildinizdeki kan dolaşımını hızlandıracak ve gözeneklerin sıkılaşmasına yardımcı olacaktır.

Yumurta Maskesi: Bu maskeyi hazırlamak için, portakal kabuğu tozuyla 1 adet yumurtayı çırparak karıştırın. Masaj yaparak yüzünüze uygulayın ve 15 dakika bekletin. Maskeyi temizlerken soğuk su kullanarak kan dolaşımını hızlandırın. Bu maskeyi birkaç kullanımdan sonra gözeneklerin sıkılaştığını fark edebilirsiniz.

Süt Maskesi: Maskeyi hazırlamak için 2 çay kaşığı limon suyu ve sütle birlikte yulafı karıştırın. Macun kıvamına gelen karışımı yüzünüze uygulayın ve 20 dakika bekleyerek kurumasını sağlayın. Maskeyi yıkarken soğuk su kullanarak gözeneklerin sıkılaşmasına yardımcı olun.

Karma Ciltler için Gözenek Sıkılaştırıcı Maske: Bu maske karma ciltler için oldukça yararlıdır. Hem gözenekleri sıkılaştırır hem de cilt bakımınıza fayda sağlar. 2 çay kaşığı limon suyu ile 1 adet yumurta akını iyice çırpın ve yüzünüze uygulayın. 5 dakika beklettikten sonra önce ılık su, ardından soğuk suyla yıkayın. Bu maske boyun çevresi için de kullanılabilir. Gözeneklerin kısa sürede sıkılaştığını ve cildinizin canlı ve parlak göründüğünü fark edeceksiniz.

Gözenek Sıkılaştırıcı Maske Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6