Cilt Maskeleri Tarifi ve Malzemeleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Cilt Maskeleri Tarifi ve Malzemeleri

Cilt maskeleri, ciltte meydana gelen farklı sorunları gidermek için oldukça etkilidir. Ancak hazırlanan cilt maskeleri cilt tipine uygun olacak şekilde hazırlanmalıdır. Ciltte meydana gelen sorunlara kalıcı çözüm arayanlar cilt maskelerinden yararlanabilir. Cilt lekesi, güneş lekesi, akne, sivilce, siyah nokta, kızarıklık, göz altı torbası gibi ciltte meydana gelen pek çok soruna karşı cilt maske uygulanabilir. Cilt maskeleri tamamen bitkisel ve doğal ürünler kullanılarak hazırlandığı için herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Ancak maskenin hazırlanışında kullanılan malzemelere karşı alerjisi oaln kişiler kullanacağı maskeye çok dikkat etmelidir. Yazımızın devamında farklı cilt maskesi tariflerine ulaşabilirsiniz.

Mucize etki yaratan cilt maskesi: 1 çay kaşığı karbonat, 1 çay kaşığı yaş maya ve yeteri kadar su uygun bir kabın içinde buluşturularak macun kıvamı alana kadar karıştırılır. Elde edilen karışım göz çevresi hariç tüm yüze tatbik edilir. Yaklaşık olarak 30 dakika bekletildikten sonra ılık su ile temizlenir. Maske ciltte gerginlik hissi yaratabilir. Bu gayet normal bir durumdur. Siyah noktaları yok eder, kırışıklıkların görünümünü azaltır ve ciltteki açık gözenekleri küçültür. 10 günde 2 defa uygulanabilir ve mucize etki yaratan maske tarifi her cilt tipi ile uyumludur.

Papatyalı cilt maskesi: Papatya maskesi için gerekli olan malzemeler 1 çay kaşığı papatya suyu, 1 yemek kaşığı maydanoz suyu, yarım su bardağı bal kabağı suyu ve yeterince pirinç unudur. Bal kabağı katı meyve sıkacağı ya da robota atılarak posası çıkarılır ve suyu elde edilir. Daha sonra maydanoz kaynamış suya atılarak birkaç dakika demlenir ve suyu alınır. Maydanoz gibi papatyalar da kaynamış suyun içine atılarak demlenerek suyu alınır. Tüm malzeme uygun bir kabın içinde birleştirilir. Üzerine yeteri kadar pirinç unu eklenip cilde sürülecek kıvama gelene kadar karıştırılır. Maske uygulanmadan önce cilt güzelce temizlenir. Cilt kuruduktan sonra hazırlanan maske cilde sürülüp bekletilir. Maske ciltte kuruduktan sonra bol su ile yıkanır. Haftada 1-2 defa düzenli uygulanabilir. Leke, sivilce gibi sorunları giderebildiği gibi cilde parlaklık da katar.

Sütlü ve ballı cilt maskesi: Cilt maskesi için 5 adet ceviz içi, yarım yemek kaşığı bal, 1 yemek kaşığı süt ve 1 tatlı kaşığı portakal suyu yeterli olur. 5 adet ceviz içi uygun bir kaba alınarak ezilir. Ezilen cevizlerin üzerine portakal suyu, bal ve süt eklenip homojen bir şekilde karıştırılır. Elde edilen karışım göz bölgesi hariç yüze tamamen sürülür ve 15 dakika bekletildikten sonra cilt maskeden arındırılır. Haftada 1 defa düzenli uygulandığında cildin mükemmel bir görünüm kazanmasını ve ciltte oluşan kırışıklıkların azalmasını sağlayacaktır.

Lekeler için cilt maskesi: Lekelere karşı hazırlanacak cilt maskesi için 1 yumurta akı, 1 çay kaşığı elma suyu, 1 çay kaşığı süt ve 1 çay kaşığı lahana suyu kullanılmaktadır. Malzemelerin tamamı uygun bir kabın içinde bir araya getirilir. Elde edilen maske göz çevresi hariç tüm yüze tatbik edilir ve yarım saat kadar bekletilir. Bekleme süresi tamamlandıktan sonra cilt ılık su ile yıkanır. Ciltte oluşan leke ve güneş lekelerine karşı kalıcı çözüm arayanlar bu maskeyi düzenli uygulayabilir.

Haşlanmış fasulye maskesi: Ufak bir kâse haşlanmış fasulye, 1 yemek kaşığı badem yağı, 1 yemek kaşığı bal ve 2 yemek kaşığı limon suyu uygun bir kabın içinde karıştırılır. Elde edilen karışım cilde tatbik edilerek 20 dakika ciltte bekletilir. Bekleme süresi tamamlanınca ılık su ile temizlenir. Özellikle yorgun ve solgun ciltler için mucizevi etki yaratan bir cilt maskesidir. Haftada bir defa düzenli uygulanabilir.

Kivi maskesi: Cilt için kolaylıkla, uğraşmadan uygulanabilecek bir maskedir. Bir tane kivinin kabukları soyularak ezilir. Elde edilen kivi posası cilde yapıştırılır. Özellikle kırışıklık gelişen bölgelere uygulandığında mükemmel etki yaratır. Kivi posası ciltte 15 dakika bekletildikten sonra yüz nemli bir bez ile silinir. Yüz ile dekolte bölgesine de uygulanabilir.

Cilt Maskeleri Yorumları

soru

Bilgem

10 Mayıs 2024 Cuma

Uzun süredir akşam yatmadan önce cilt maskesi yapıyorum. Yüzüme etkileri çok fazla oldu. Yüzümün gitgide pürüzsüzlestiğini artık hissediyorum. Ancak yüzümdeki bazı lekeler halen gitmedi. Bunun için önerebileceğiniz bir maske var mı? Buradaki maskelerden hangisini yapsam daha etkili olur?

Cevap yaz
cevap

Admin

18 Haziran 2024 Salı

Cilt lekeleri için C vitamini veya niacinamide içeren maskeler oldukça etkili olabilir. Ayrıca, doğal içerikli maskelerden bal ve limon suyu karışımını deneyebilirsiniz. Bal cildi nemlendirirken limon suyu lekelerin görünümünü azaltabilir. Ancak, limon suyu kullanırken cildinizin hassasiyetini göz önünde bulundurmayı unutmayın ve güneşe çıkmadan önce iyi duruladığınızdan emin olun.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Suna Dumankaya Sivilce Maskesi

Suna Dumankaya Sivilce Maskesi