Tam Yüz Maskesi Tarifi ve Malzemeleri
19 Haziran 2024 Çarşamba

Tam Yüz Maskesi Tarifi ve Malzemeleri

Tam yüz maskesi, kullanmadan önce, cildinizin bu tür maskelerle korunması için düzenli ve sağlıklı beslenmek son derece etkilidir. Özellikle bazı yiyeceklerden, gazlı içeceklerden ve şekerli yiyeceklerden uzak durmamız cildimizin sağlığı için son derece önemlidir. Ayrıca sigara, alkol gibi bağımlılık yapan kötü alışkanlıklardan uzak durmak cildimizin sağlığı için etkin rol oynayacaktır. Ek olarak cildimizi yağlandıracak yiyeceklerden de uzak durmamız cilt sağlığımız için son derece önemlidir. Güneşte uzun kalmamak da cildin sağlığı için etkilidir. Kısaca cildimizin sağlığı için dengeli ve sağlıklı beslenmek son derece etkin rol oynayacaktır. Şimdi ise uygulayacağımız maskelerden bahsedelim;

Kil maskesi

Aşırı yağlı olan ciltler ve tıkanan gözenekleri temizlemek için uygulayacağımız bir maske çeşididir. Düzenli kullanımı ile tıkanmış gözeneklerden kurtulabiliriz. Aldığımız kili azar azar su ekleyerek maske kıvamına gelene kadar karıştırırız. Oluşan kıvamı alın bölgelerimize, gözlerimize, dudak çevresi dışında kalan yüz kısmımıza parmaklarımız yardımıyla süreriz. 10 dakika kadar bekledikten sonra ılık su ile yıkarız. Ayrıca maske yaptıktan sonra yüzümüzü soğuk su ile yıkarsak, cildimizde sıkılaşma meydana gelir. Ek olarak kil maskesini yüzümüzde kurumadan yıkamamız son derece faydalı olacaktır. Uzun süre bekletirsek cildimizde aşırı kuruluklar oluşur. Bu maskeyi karışım kurulmadan ılık suyla arındırılması faydalı olacaktır. Kil maskesini ayda en fazla iki defa yapabiliriz. Aksi takdirde cildimizdeki kuruluklar artar.

Şeker ve yumurta maskesi

Şeker ve yumurta maskesini uygulamamızdaki faydalar şöyledir: Cildimizde sıkılaşma olayı meydana gelir, yüzümüze doğallık katar, parlak görünmesini sağlar. Gerekli olan malzemeler şöyledir;
 • 1 adet yumurta
 • 2 tatlı kaşığı şeker
 • 1 adet limon, portakal veya greyfurt gibi meyve
Öncelikli olarak bir yumurtayı 2 tatlı kaşığı şeker ve 1 adet limonu bir kaseye alıp, iyice çırpınız. Daha sonraki işlemde ise portakalın biraz suyunu ilave edip karıştırdıktan sonra, oluşan karışımı parmaklarımız yardımıyla yüzümüze süreriz. 10 dakika beklettikten sonra, soğuk su ile yıkarız. Bu işlem sonunda cildimizdeki kiri temizleyerek güzel bir cilde kavuşmamızı sağlar. Ayrıca tıkanan gözenekleri temizlemek için, son derece etkili bir karışımdır. Haftada bir kez uygulanabilir.

Yoğurt yulaf ezmesi ve domates maskesi

Bu maske tarifi çok etkili bir tarif olup, ciltteki lekeleri temizlemek için kullanılır. Ayrıca yüzümüze aydınlık verir, canlı bir etkisiyle güzel görünüm sağlar. Yulaf ezmeli maske için gerekli olan malzemelerimiz;
 • Az miktarda yulaf ezmesi
 • Domates suyu
 • 1 tatlı kaşığı yoğurt
Öncelikli olarak bütün malzemelerimizi bir kaseye alıp homojen kıvama gelene kadar iyice karıştırırız. Yüzümüze göz ve dudak etrafına uygularız. Daha sonra yüzümüze uyguladığımız karışımı 30 dakika kadar bekletiriz ve maskeyi uyguladıktan sonra su ile durularız. Domatesin verdiği sıkılaştırıcı etki ile yüzümüzdeki gerilmenin farkında oluruz.

Badem ve bal maskesi

Bu karışımda cildimiz için çok sağlıklı olup beyazlatması için müthiş bir etki gösterir. Sıkılaştırıcı özelliği ile de fark edilir, cildimize canlılık verir. Bunun için gerekli olan malzemeler ise şöyledir:
 • Süt tozu
 • Badem tozu
 • Bir kaşık bal
Bir kasenin içerisine bütün malzemeleri koyup, iyice karıştıralım. Koyu bir kıvama gelince yüzümüze göz ve dudak çevresi hariç, karışımı kalan bölgeye uygulayalım. Karışımı on dakika bekletince ılık su ile iyice yıkayalım. Bu maskeyi haftada bir kez uygulayalım. Göreceğiz ki cildimiz sıkılaşırken, doğal bir görünüme de kavuşacaktır.

Unutmayalım ki cildinizin sağlıklı olması için en önemli unsur dengeli beslenmektir. Yediğimiz, içtiğimiz bütün gıdalara dikkat etmemiz gerekir. Bu sayede cildimizde canlılık olacaktır. Ayrıca düzenli uyku uyumak cilt sağlığı için son derece etkin rol oynar.

Tam Yüz Maskesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Yumurta Akı Maskesi Tarifi ve Malzemeleri

Yumurta Akı Maskesi Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Meyve Maskeleri Tarifi ve Malzemeleri

Meyve Maskeleri Tarifi ve Malzemeleri

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6