El Maskeleri Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

El Maskeleri Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

El maskeleri, Dünyada ve ülkemizde bayanların en önem verdikleri vücut bölgelerinden birisidir. İnsanlar açısından el organını kullanmak büyük bir nimettir. Ellerimize iyi bakmalıyız ki her işi daha düzgün ve planlı yapalım. Ele bakım önemi büyüktür ve temiz tutulması bir o kadar da önem teşkil etmektedir. Yaşamış olduğumuz zaman şartları elimizi zamanla yıpratır ve elimizde bazı rahatsızlıklar meydana gelir. Çatlama, kuruma, kanama, şişme gibi olayların olmasını görmekteyiz. Bütün bu olumsuzlukları ortadan kaldırmalıyız ve bunun içinde ellerimize bakım yapmalıyız. Bu bakım için öyle pahalı kuaförlere gitmenize gerek yok.

Evdeki malzemelere göre yapabileceğimiz bazı maskeler vardır. Bu maskeler oldukça etkili sonuçlar verir. Elleri yumuşatarak pamuksu bir doku meydana gelmektedir. Kadınların gün içinde kullandıkları temizlik ürünlerinden, ellerini yıkadıkları sabunlara kadar birçok etken ellerinin olduğundan daha yaşlı görünmesine sebep olmaktadır. Ev yapımı en güzeli maskeleri ile bunu tersine çevirmeniz çok kolaydır. Kuruluk, kırışıklık, renk değişimleri gibi kızarıklık solgunluk ve cansız bir ellerin yerine daha yumuşak ve pürüzsüz bir görünüş meydana çıkmaktadır. Bu hem el sağlığı için hem de güzellik için önemlidir. Eller gün boyu sürekli dışarda olan en çok görülen uvuzlarımızdan bir tanesidir.

Bu nedenle ellerimizin güzellik bakımı çok önemlidir. Ellerimizin güzel görünmesi ve onları genç tutmak için özel bakım gerekmektedir. Bazen onları unuturuz ve erken yaşlanma belirtileri oluşabilir. Ellerinize bakım yapmaz isek zamanla birkaç hasarlı görünüme kuru pürüzlü veya lekeli ellere sebebiyet verecektir. Ev yapımı el bakım maskeleri ile hem kış çatlaklarını hem de ellerimizin kurumasına engel olabiliriz. Aynı zamanda düzenli peeling yaparak onların yumuşaklığını geri döndürebiliriz. Evde yapabileceğimiz basit maskeler ile ellerimizi doğal bakımını tekrar yerine getirebiliriz.

Zeytinyağı el maskesi için gerekli malzemeler
  • Yarım yemek kaşığı toz şeker
  • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
Hazırlanışı: Yarım yemek kaşığı toz şeker ile bir yemek kaşığı doğal zeytinyağını karıştırarak bir kâsenin içerisinde, üzerine eşit miktarda yağını dökelim ve ellerimizi parmaklarımızla bir dakika boyunca masaj ve hareketleriyle uygulayalım. Uygulamanın ardından 30 dakika kadar bekleyelim. Ardından bol au ile iyice yıkıyalım.

Ballı limonlu el maskesi için gerekli malzemeler
  • 3 çay kaşığı limon suyu
  • 1 yemek kaşığı karbonat
  • 1 yemek kaşığı bal
Hazırlanışı: Bir kâsenin içerisine malzemeleri güzelce karıştıralım. Ellerimizi yıkadıktan sonra yuvarlak hareketler ile masaj uygulayalım 5 ile 7 dakika kadar ellerinizde beklettikten sonra bol su ile durulayalım. Balın insan eli için çok önemli yeri vardır. Bal cildi yumuşatır ve içerisindeki antioksidanlar sayesinde yaşlanmayı yavaşlatıcı etkisi de vardır. Zeytinyağı yüzyıllardan beri güzellik amacıyla kullanılan bir doğal yağdır.

El Maskeleri Yorumları

soru

Gamze

14 Mayıs 2024 Salı

İyi günler ben 55 yaşındayım. elimde yaşa bağlı olarak lekelenmeler kurumalar ve kırışıklıkları meydana gelmeye başladı. Bunlardan çok rahatsızım bu lekelerden ve kırışıklıklardan kurtulmak için farklı maske tarifleri önerdiler. Ama ben maalesef hepsini unuttum. Acaba yüzüm için uyguladığım maskeleri elimede sürsem olur mu? Lütfen bu konuda bana bilgi verirseniz sevinirim.

Cevap yaz
cevap

Admin

18 Haziran 2024 Salı

Tabii ki, yüzünüz için uyguladığınız maskeleri ellerinize de uygulayabilirsiniz. Ellerdeki cilt de bakım ve neme ihtiyaç duyar. Ancak, cilt tipinize uygun ve hassasiyet yaratmayacak maskeler kullanmaya özen gösterin. Ayrıca, cilt lekeleri ve kırışıklıkları için dermatoloğunuza danışıp profesyonel öneriler almanız da faydalı olabilir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Kil Maskesi Nasıl Yapılır?

Kil Maskesi Nasıl Yapılır?