Ayva Maskesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ayva Maskesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ayva maskesi ayvanın etli kısmı ve çekirdeği kullanılarak hazırlanabilecek olan bir maske türüdür. Ayvanın etli kısmı ve çekirdeğinin cilt için oldukça faydalı olması sebebi ile pek çok kozmetik ürününde de kullanıldığı düşünülecek olduğu zaman bu malzemelerle hazırlanan maskelerin de çok faydalı olduğunu görebilmek mümkündür. Özellikle cildi yağlı olan kişilerin ciltteki yağ oranını dengeleyebilmek ve cilde yumuşaklık verebilmek için bu maskeleri tercih ettiklerini görebilmek mümkündür. Ayrıca yüzdeki sivilcelerden kurtulmak ve daha pürüzsüz bir cilde sahip olmak isteyenler için de bu maskeler oldukça faydalı olacaktır. Bu maskelerden 2 farklı tarif vereceğiz, böylece siz de sizin için en kolay hazırlanabilecek ya da en etkili olabilecek maskeyi rahatlıkla evinizde hazırlayıp uygulayabilirsiniz.

Ayva Maskesi Malzemeleri
  • 1 su bardağı gül suyu
  • 1 yemek kaşığı doğranmış meyan kökü
  • 1 çay kaşığı buğday tohumu yağı
  • 2 yemek kaşığı ayva çekirdeği
Hazırlanışı: İlk olarak ayva çekirdeklerini, doğranmış meyan kökünü ve gül suyunu karıştırıp bir gece bekletmeniz gerekiyor. Daha sonra beklettiğiniz bu karışımı süzüp içinden çekirdekleri çıkarmanız gerekiyor. Gül suyu içerisine buğday tohumu yağını da ekledikten sonra bu karışıma parmak uçlarınızı batırarak maskeyi yüzünüze dairesel hareketler yaparak uygulayın. Tüm yüzünüze iyice yedirerek uyguladıktan sonra 20- 30 dakika bekletip ılık suyla durulayın. Haftada bir kez olmak üzere bu maskeyi uyguladığınız zaman cildinizin nemlenmesi, kırışıkların azalması ve göz kenarlarında oluşan kaz ayaklarından kurtulmanız mümkün olacaktır.

Ayva Maskesi Malzemeleri
  • 1,5 yemek kaşığı ayva çekirdeği
  • 1 yumurtanın akı
Hazırlanışı: Evde rahatlıkla hazırlayabileceğiniz bir maske olarak uygulayışı kolay olan bu ayva maskesini evde çok hızlı bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Maskeyi hazırlamak için ilk olarak ayva çekirdeklerini havanda döverek toz hale getiriyoruz. Daha sonra yumurtanın akına eklediğimiz toz haline gelmiş ayva çekirdeklerini iyice köpüren bir karışım elde edene kadar çırpıyoruz ve maskemiz hazır oluyor. Hazırladığımız maskeyi parmak uçlarımızla tüm yüze uyguladıktan sonra 20- 30 dakika bekletiyoruz. Maske tamamen kuruduktan sonra bol ılık suyla yıkayıp cildimizi temizliyoruz. Cildiniz çok yağlıysa bu maskeyi uygulamanızın büyük faydasını görebilirsiniz.

Ayva Maskesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Maske Tarifi ve Malzemeleri

Maske Tarifi ve Malzemeleri

Haber Bülteni

Güncel

Kâğıttan Maske Yapımı Tarifi ve Malzemeleri

Kâğıttan Maske Yapımı Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Sivilce Maskesi Tarifi ve Malzemeleri

Sivilce Maskesi Tarifi ve Malzemeleri