Karbonat Maskesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Karbonat Maskesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Karbonat maskesi yaparak pürüzsüz, parlak ve temiz bir cilde sahip olmak mümkündür. Karbonat tozunun cilt bakımı amacıyla kullanımı, kişisel bakım alanında özellikle son yıllarda popüler seviyeye ulaştı. Söz konusu bu yaygınlaşmanın nedeni karbonatın cilt üzerinde oluşan ölü hücre, yağ, sivilce gibi kötü görünüm sağlayan kusurları kolaylıkla temizlemesi ya da gidermesidir. Ancak sayılan bütün olumlu etkileri yakalayabilmek için karbonat maskesinin düzenli kullanımı şarttır. Çünkü maskenin peeling etkisi yaparak cilde derinlemesine temas etmesi için düzenli periyotlarla yüze uygulanması gerekir.

Karbonatın olumlu faydaları arasında en çok dikkat çeken ve kullanıcıları bu maskeyi denemeye yönelten iki özelliği sivilce ve siyah nokta oluşumunu kısa sürede yok etmesidir. Sivilce ve siyah noktalar genellikle aşırı yağlı ciltlerde görülür. Cildin iç ve dış katmanlarında oluşan yağ tabakası, cilt gözeneklerinin tıkanmasına neden olur. Bu tıkanma ise sivilce ve siyah noktaların çoğalmasına davetiye çıkarır. Karbonat maskesi, cildin yağ oranını dengeleyerek gözenekler arasındaki yağ dağılımını geniş bir alana eşit olarak yayar.

Sivilceler ve Siyah Noktalar İçin Karbonat Maskesi Nasıl Yapılır?

Yağlanma oranı fazla olmayan standart ciltler için maske yapımı oldukça basittir. Başlıca iki malzeme temin etmek, karışımı hazırlamak için yeterlidir. Bu malzemeler, su ve karbonat ikilisidir. 1 yemek kaşık karbonat, içerisine azar azar su ekleyerek maske kıvamına getirilmelidir. Karışımın aşırı sulu ya da aşırı koyu olmamasında fayda vardır. Doğru kıvama getirilen maske, yüze uygulanmalı ve 10 dakika yüzde kalmalıdır. Günde bir defa karışımı yüze uygulamak, 1 hafta içerisinde gözle görülür değişiklikler yaşanmasını sağlayacaktır.

Yağlanma oranı fazla olan daha karamsar cilt yapıları için karbonat maskesinde bazı değişiklikler yapılmalıdır. Yukarıdaki tarifte karbonatın kurutucu etkisini cilde yansıtan yardımcı madde, sudur. Ancak su, yalnızca karbonatın kurutucu etkisini iletmekle yetinir. Aşırı yağlı ciltlerde ise standart değerlere dönmek için daha fazla iteleyici güç gerekir. Güçlü bir kurutucu etki yaratmak için karbonatı kendisi gibi cilde derinlemesine işleyen limonsuyuyla karıştırmak gerekir. Maskenin hazırlanışı için gereken miktarlar aynıdır. Her bir kaşık karbonat için maske kıvamını yakalayacak kadar limonsuyu eklenmelidir. Karışımın 10 dakika uygulanması, ciltte büyük ölçüde kuruluk yaratacaktır. Bu nedenle limonsuyu karbonat karışımının aşırı yağlı olmayan ciltlere uygulanması önerilmez. Aksi halde yüzde yarılmalar ve soluk bir görüntü oluşabilir.

Karbonat maskesi kullanım sürecinde yüzün düzenli olarak yıkanması, aşırı yağlanma oluyorsa emiciliği fazla olan peçeteler yardımıyla temizlenmesi gerekir.

Kırışıklıklar İçin Karbonat Maskesi Nasıl Yapılır?

Karbonatın peeling etkisi cildin kırışmasını önlemek için de oldukça etkili bir silahtır. Yaşın ilerlemesi ya da genetik faktörlerin etkisi ile cilt hücrelerinden bazıları görevini yapamaz hale gelir. Ölü hücre denilen bu hücreler, cilde herhangi bir katkısı olmadığı gibi, bulundukları bölgede suni bir boşluk yaratarak kırışıklara neden olurlar. Kırışıklıkları önlemek için bu hücrelerin tedavi edilmesi gerekir. Besin oranı fazlaca yüksek olan karbonat, ölü hücre tedavisi için oldukça iddialı bir ilaçtır. Tedavinin süresi cildin yapısına göre farklılık gösterebilir ancak istikrarlı biçimde her gün ölü hücrelere temas ettirilen karbonat maskesi, mutlaka istenilen sonucu getirir.

Maskenin yapımı için 1 tatlı kaşığı sade yoğurt ve 1 tatlı kaşığı karbonat gerekir. Malzemeleri uygun bir kapta birbirine karıştırarak karışımı göz altı, yanak çevresi, dudak yanları gibi kırışıklıkların yoğunlaştığı bölgelere kalın biçimde uygulayınız. Maskenin 10 dakika kalması tedavi için yeterlidir. Kırışıklığın yanında yağlılık sorunu da bulunan yüzler için karışıma ek olarak 4 - 5 damla limon suyu da önerilir. Ayrıca yağlı ciltler için karbonat maskesini yüzde daha fazla bekletmek gerekir. Hem yağlı ve sürekli parlayan cilt yapısından kuru ve temiz bir görünüme geçmek hem de kırışıklıklardan kurtulup genç bir simaya kavuşmak için karbonatın eşsiz besleyiciliğinden yararlanılabilir.

Karbonat Maskesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Maske Tarifi ve Malzemeleri

Maske Tarifi ve Malzemeleri

Haber Bülteni