Bakım Maskeleri Tarifi ve Malzemeleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bakım Maskeleri Tarifi ve Malzemeleri

Bakım Maskeleri, Bakım maskeleri güzelliklerine düşkün bayanların ilgisini çeken bir konudur. Çeşitli bakım maskeleri vardır.

Saç Uzatma Maskesi

Bazı durumlardan dolayı saçlar istenilen şekilde olmaz ve saçlar uzamakta inat eder. Bu durumlar bazen genetikten bazen ise saçlara gereken özen ve bakım yapılmadığı için olur. Böyle durumlarda kadınlar sürekli şampuanlar ve kremler değiştirir. Fakat çözüm sandıkları bu şeyler saçlarını uzatmak yerine daha çok yıpranmasına neden olur. Saçları besleyecek ve saçların hem sağlıklı hem de hızlı uzamasını sağlayacak bir maske tarifi;

Saç Uzatma Maskesi Malzemeleri
 • 2 yumurta
 • Yarım su bardağı süt
 • 1 tane limon
 • 2 çorba kaşığı sızma zeytinyağı
Saç Uzatma Maskesi Nasıl Yapılır?

İlk olarak temiz bir kap çıkartılarak içerisine bir limon suyunu sıkıyoruz. Daha sonra aynı kabın içerisine iki tane yumurta kırıyoruz. Daha sonra yarım su bardağı sütü ve iki çorba kaşığı sızma zeytinyağı ilave ettikten sonra malzemelerin birbiriyle özleşmesi için iyice karıştırıyoruz. Bütün malzemeler birbirine karıştıktan sonra maske hazır.

Saç Uzatma Maskesinin Uygulanışı

Banyoya girerek hazırlanan karışım ilk olarak saç diplerine masaj yaparak iyice yediriyoruz ve oradaki kan dolaşımını hızlandırıyoruz. Yumurta akıp her yere bulaşabilir. Bunun için kafaya naylon bir bone takılabilir. Bu karışım kafada yaklaşık bir saat bekledikten sonra saçı ılık su ve şampuanla yıkıyoruz. Saçları kendiliğinden kurumaya bırakmak gerekir. Bu işlem haftada iki kere düzenli uygulandığında saçlar hem daha canlı ve parlak olacak hem de daha sağlıklı bir şekilde uzayacaktır.

Sivilce İzleri için Maske

Sivilce her zaman kadınların en büyük problemlerinden biri olmuştur. Fakat sivilceden daha büyük bir problem olan sivilce izleridir. Sivilceler çıktığında eller durmaz ve sivilceler sıkmak istenilir. Ama şunu bilmek gerekiyor ki sivilceler ile oynanıldığında yüze daha çok yayılır ve sıkılan yerlerde izleri kalır. Bu izleri kapatmak içinde yoğun kapatıcılar kullanarak makyaj yapılır. Makyaj sivilce izlerini kapattığı gibi deriyide kapatır, gözenekler dolar ve cilt nefes alamaz. Bu durumda sivilce izlerinin geçmesini tamamen engeller. Sivilce izlerini yok edecek bir maske tarifi;

Sivilce İzleri için Maskenin Malzemeleri
 • 1 yemek kaşığı yoğurt
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 tane limon
Sivilce İzleri için Maske Nasıl Yapılır?

Öncelikle temiz bir kap içerisine bir limonu sıkıyoruz. Daha sonra limonun üzerine bir çay kaşığı bal ve bir yemek kaşığı yoğurdu ekleyip iyice karıştırıyoruz. Bal diğer malzemeler ile iyice karıştırıldığında maske kullanılmak için hazır demektir.

Sivilce İzleri için Maske Uygulanması

İlk olarak maskenin yapılacağı yerin temiz bir şekilde yıkayıp kurutuyoruz. Daha sonra temiz olan cilde hazırlanan bu karışım sürülerek üzerine peçete kapatıyoruz. Karışım sivilce izleri üzerinde yaklaşık bir saat bekletilir. Bekleme süresi dolduktan sonra ılık suyla yıkanması gerekir. Bu işlem haftada bir kere yapıldığında daha parlak, canlı ve temiz bir cilde sahip olunur.

Ayak Bakım Maskesi

Ayaklar gün içinde bütün yükü taşır ve uzun süre ayakta durmak bazı sorunları da beraberinde getirir. Ayaklara gereken özen gösterilmeli.

Ayak Bakım Maskesi Malzemeleri
 • 1 çay bardağı melisa çayı
 • 5 adet defne yaprağı
 • 1 çay kaşığı lavanta yağı
 • 2 litre kaynar su
Kaynar su içerisine defne yapraklarını atın ve demlenene kadar bekleyin. Demlenen suya melisa yaprağı ve lavanta yağını ilave ettikten sonra hazırlanan su ılımaya bırakılır sonra ayaklar suyun içine sokulur ve 15 dakika beklenir en son olarak da vazelin yağı ile ayaklara masaj yapılır.

Bakım Maskeleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Botoks Maskesi Tarifi ve Malzemeleri

Botoks Maskesi Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Maske Yapımı Tarifi ve Malzemeleri

Maske Yapımı Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Cilt Maskeleri Tarifi ve Malzemeleri

Cilt Maskeleri Tarifi ve Malzemeleri