Saç Maskesi Tarifi ve Malzemeleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Saç Maskesi Tarifi ve Malzemeleri

Saç maskesi, saç derisini ve saç köklerini beslemek için uygulanır. Saçların sağlıklı, gür ve parlak olması için saç derisinin temizlenmesi ve saç köklerinin de iyi beslenmesi gerekmektedir. Kimyasal maskelerin dışında evde hazırlanabilecek doğal saç maskeleri ile saçların sağlıklı ve güzel bir görünüme kavuşturması mümkündür. Doğal saç maskeleri genelde yumurta, zeytinyağı, sirke, limon, bal gibi besleyici ve temizleyici özelliği olan besinlerden oluşur. Saç maskesinde kullanılan zeytinyağı, saçlar için doğal nemlendirici görevi görür. Kurumuş, yıpranmış saçları besleyen yağlarlardandır. Süt, saçların yumuşak olmasını sağlıyor. Limon, saç derisi için ideal bir temizleyicidir. Saç rengini açmak için de limon suyu kullanılabilir. Besin değeri yüksek olan yumurta ise saçların ihtiyacı olan protein ve vitaminleri verir. Saç diplerini besler, saçlara doğal parlaklık verir. Uçlarda kırılmayı, dökülmeyi ve kelliği önler.

Saç maskesi için Yumurta kürü

Gerekli malzemeler
  • 1 adet yumurta
  • 1 su bardağı süt
  • 1 tane limon
  • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
Yumurta maskesinin hazırlanışı ve kullanımı

Bir kabın içerisinde yumurta çırpılır. Eğer saçlar yağlı ise sadece yumurtanın beyazı kullanılır. Zeytinyağı ve süt de ilave edilip çırpılmaya devam edilir. En son taze olarak bir adet limon suyu karışıma eklenir. Saç diplerinde başlayıp saç uçlarına doğru masaj yapılarak maske uygulanır. Saçların uzunluğuna göre malzemeler bir ölçek daha arttırılabilir.

Saç bakımı için yumurta maskesinden başka yoğurt maskesi, muz maskesi, avokado maskesi, çilek maskesi, gibi maske tarifleri mevcuttur. Düzenli olarak belli aralıklarla uygulanan bu maskeler, saçların gür, parlak ve sağlıklı olmasına yardımcı olacaktır. Besinler dışında özel yağlarla da saç maskeleri yapılabilir. Saçın nem dengesini koruyup, saçları onaran bitki yağları saç maskeleri için gereklidir.

Çam yağı ile saç maskesi hazırlama

Gerekli malzemeler
  • 3 damla çam yağı
  • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 10 damla badem yağı
Tüm yağlar bir kabın içince karıştırılıp harmanlanır. Saç diplerine masaj yapılarak tüm karışım saç derisine yedirilir. Daha sonra saçlar toplanıp 2 saat bekletilir. Fazla sıcak olmayan suyla saçlar yıkanıp kurutulur. Çam yağı maskesini düzenli uygulama şartı yok. Saçların yıpranmaya başladığı zamanlarda bir kez uygulanması yeterlidir.

Saç Maskesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni