Pirinç Suyu Maskesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
19 Haziran 2024 Çarşamba

Pirinç Suyu Maskesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Herkesin mutlaka haftada bir sofralarında tüketmiş olduğu pirincin, aslında cilt için de çok faydası bulunmaktadır. Bunu pek çoğunuz bilmemektedir. Pirinç suyu, cildi güzelleştiren doğal bir bakım ürünüdür. Pirinç suyunun en bilindik özelliği cilt rengini beyazlatan bir yapısının olmasıdır. Beyaz cilt rengi denilince akla Asyalı bayanlar gelmektedir. Pirinç suyunun beyazlatma özelliğini fark edenler ve kullananlar Uzak Doğu ülkeleridir.

Pirinç suyu tabii ki sadece cilt beyazlatma özelliğine sahip değildir. Cilde birçok faydası bulunmaktadır. Şimdi o faydalarından kısaca bahsedelim ve ardından maske yapımına geçelim.

Pirinç Suyu Cilde Faydaları Nelerdir?
 • Cilt rengini birkaç ton açar.
 • Ciltteki kahverengi lekelerin rengini açar.
 • Peeling görevi vardır ve böylelikle ölü hücrelerden kurtulmamıza yardımcı olur.
 • Cilt gözeneklerini temizleyerek, gözeneklerin küçülmesine yardımcı olur.
 • Cildi yumuşatır ve cilde parlaklık kazandırır.
 • Ciltteki kırışıklıkların azalmasına yardımcı olur.
 • Siyah nokta ve sivilce oluşumunu engeller.
 • Güneşin zararlı ışınlarına karşı koruma özelliği vardır.

Görüldüğü üzere pirinç suyunun faydaları oldukça fazladır. Şimdi bu özelliklerden faydalanmak için pirinç suyu maskesi tarifini verelim.

1 su bardağı pirinci bir kaseye dökünüz. Pirinçlerin üzeri kapanana kadar su ekleyiniz. Pirinçleri karıştırarak içindeki unlu kısmın suya karışmasını sağlayınız. Su belli bir süre sonra berraklığını yitirecektir. Beyazlayan suyu süzerek başka bir kaba ya da şişeye boşaltınız. Bu suyu temizlenmiş cildinize tatbik ediniz. Suyun cildinizde kurumasına izin verin ve kuruduktan sonra ılık suyla yıkayarak işlemi tamamlayın.

Başka bir yöntem ise, maske için kullanılan kağıt veya suya dayanıklı bir kağıdı pirinç suyunun içine batırdıktan sonra bu kağıdı cildinize yerleştirip 15 dakika bekletmeniz yeterli olacaktır. Süre sonunda aynı şekilde ılık suyla temizleme işlemini tamamlayınız. Bu işlemi haftada bir uygulamanız yeterli olacaktır. Bir ay sonunda cildinizdeki değişikliği fark edeceksiniz.

Alerjik reaksiyondan korunmak için ilk önce hazırladığınız pirinç suyunu bileğinizin iç kısmında deneyiniz. 15 dakika bekleyip yıkadıktan sonra eğer bileğinizde kızarma ya da kaşıntı oluyorsa pirinç suyu maskesini cildinize kullanmamanızı tavsiye ederim.

Ekstra İpuçları
 • Pirinç suyunu buzdolabında 3-4 gün saklayabilirsiniz.
 • Daha etkili sonuçlar için pirinç suyu maskesini uygulamadan önce cildinizi iyi temizleyin.
 • Pirinç suyuna birkaç damla limon suyu ekleyerek cilt beyazlatma etkisini artırabilirsiniz (ancak limonun cildinizi tahriş edebileceğini unutmayın).
 • Pirinç suyunu saç bakımında da kullanabilirsiniz. Saçlarınızı yumuşatır ve parlaklık verir.

Pirinç Suyu Maskesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Kil Maskesi Tarifi ve Malzemeleri

Kil Maskesi Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Leke Maskesi Tarifi ve Malzemeleri

Leke Maskesi Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Toz Maskesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Toz Maskesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?