Maske Çeşitleri Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Maske Çeşitleri Nelerdir?

Maske çeşitleri, Mevsim geçişlerinde cildimiz çatlayıp kurutuyor ve nemsiz kalıyor ve kan damarlarımız görülebilir hale gelebiliyor. Eksiksiz bir cilt temizlenmesi şu günlerde en önemli gerekliliktir ve bu konuda derinlemesine temizleyici bir maskeden daha iyi bir seçim olamaz. Yüz maskeleri, cildimiz parlak bir görüntü verirken daha genç ve sağlıklı görünmemizi de sağlıyor. Yüz maskesi erken yaşlanmayı önler ve derimizin daha genç görülmesini sağlayan basit ve etkili dermo kozmetik bir işlemdir. Yüz maskesi aynı zamanda kan dolaşımını hızlandırıyor, gözenekleri açıyor ve toksinleri atmaya yardımcı oluyor. Etkileri genellikle losyon veya temizleyicilerden kısa sürede içinde daha göze çarpıcı oluyor. Yüz maskeleri sadece ruh ve bedeninizi şaşırtmanızı zamanda cildinizi daha sıkı, temiz ve ferah olmasını sağlıyor. Evde uygulanan spalar gibi stresi azaltıcı, daha iyi hissetmek ve duygulara ilişkin dinleme gibi etkileri de vardır. Son sonuç ise; canlandırmak, dinlenmek ve daha genç bir görüntüdür. Yüz maskeleri en son olarak besleyici etkisi vardır çünkü nemlendirici ve güncel tedavilerden daha kalın, dolayısıyla daha etkili oluyor. Aynı zamanda fazla yağlanma, çevresel çöküntüyü ve kirliliğin etkilerini de önlüyor. Uygulaması diğerlerinden (Tonik, fırçalama, vs) daha yumuşak oluyor. Soğuk kış aylarında daha yumuşak bir cilde sahip olmamızı sağlıyor. Cildin kurumasını önlemek için ideal olan haftada bir kereden fazla kullanılmamalıdır. Eğer cildiniz yağlıysa, aşırı yağı emen kil ve çamur maskelerini öneriyoruz. Eğer cildiniz kuruysa, yumuşak ve nemli maske tercih etmelisiniz. Eğer hassas bir cildiniz varsa, hafif ve jel şeklinde maske kullanmalısınız. Eğer karma bir cilt yapısına sahipseniz, cilt problemlerini ayırt edecek birkaç maske denemelisiniz.

Elma sirkesi maskesinin tarifi
 • 1 kahve fincan dolusu elma sirkesi,
 • 1 kahve fincan dolusu maden suyu.
Elma sirkesi maskesi nasıl yapılır?

Elma sirkesini ve maden suyunu karıştıralım ve karıştırdıktan sonra sabah, akşam pamuk yardımı ile sivilcelerinizin üzerine sürün ve 30 dakika bekledikten sonra cildinizi ılık su yardımı ile temizleyin. Sivilceler için elma sirkesini günlük uygulayarak sivilcelerden kolayca kurtulabilirsiniz. Maske için kullanacağımız elma sirkesinin asetik asit içermemesi gerekmektedir. Çünkü asetik asit içeren elma sirkesi cildinizi tahriş edebiliyor.

Muz maskesi tarifi
 • 1 çorba kaşığı süzme bal
 • 1 adet muz
 • 1 çorba kaşığı limon suyu
Muzlu maske nasıl yapılır?

Muzu çatal kullanarak ezdirin ve limon ile balı ilave edip karıştırın. Önceden temizlemiş olduğunuz cildinize muz maskesini sürün ve 15 dakika bekletin. Ardından cildinizi yıkayıp temizleyin. Muz maskesini yüzünüze sürerken kalın bir tabaka halinde sürmelisiniz. Maskeyi cildinizden ılık su yardımı ile temizleyin ve ardından cildinize gül suyu sürün. Bu maskeyi haftada 1 kere tekrarlayın. Cildinize güzellik katacak.

Maya maskesinin malzemeleri
 • 1 tatlı kaşığı dolusu yaş maya,
 • 1 tatlı kaşığı dolusu elmanın suyu,
 • 1 tatlı kaşığı dolusu süt.
Maya maskesi nasıl yapılır?

Maya, elma suyu ve su bir kabın içinde malzemeleri maske kıvamına gelene kadar karıştıralım. Sonra da hazırladığınız maya maskesini kırışıklık olan bölgelere sürülür ve bu maskeyi isterseniz boyun bölgesine de uygulayabilirsiniz. Maskesinin kuruması için 10 dakika beklenir ve kuruduktan sonra maskeyi çıkarmak için nemli bir havlu ile silin ve daha sonra durulayın. Cildin yaşlanmasını önlüyor. Ayrıca bu maskeyi boyun bölgesindeki ince kırışıklık ve sarkmalar içinde kullanabilirsiniz. Bu maya maskesini istediğiniz zaman uygulayabilirsiniz.

Maske Çeşitleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6