Gençleştiren Maske Tarifi ve Malzemeleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Gençleştiren Maske Tarifi ve Malzemeleri

Gençleştiren maske, cildinizin güzel görünmesine, yaşlanma etkilerinin giderilmesine yardımcı olur. Kullandığınız cilt bakım ürünleri, cildinizi sizi ifade edebilecek kadar mükemmel hale gelmesini sağlar. Yaşayan bir doku olan cildiniz zaman içinde dış etkenlerden olumsuz etkilenmekte ve bazı değişimlere uğramaktadır. Cildin yaşlanması sadece genetik faktörlere bağlı değildir. Bunun dışındaki çevresel etkenlerde cildin daha erken yaşlanmasında etkili olabilir. Genetik etkenlerde cildin erken zamanda yaşlanmasına ya da daha geç yaşlanmasına neden olabilir.

Cildinizi sadece içten yaşlanan bir organ olarak görmeyin. Cilt aynı zamanda dıştan da yaşlanır. İçten başlayan olumsuz etkiler dışa yansıyarak, cildinizin yaşlandığını fark etmenize yol açar. Bu konuyla ilgili dermatologların yaptıkları araştırmalarda, cildin yaşlanmasında çevresel etkenlerin önemli bir rolü olduğunu görebiliyoruz. Yaşlanma karşıtı maskelerin kullanılması bu konuda oldukça yararlı olmaktadır. Ancak bunun dışında bazı konulara da dikkat edilmesi gerekir. Bunların başında cildin güneş ışığından korunması gelir. Cildinizi güneşten koruyucu bakım kremleri kullandığınızda, belki bronzlaşma istediğiniz olmaz. Ancak cildinizin diri ve genç kalmasına yardımcı olursunuz. Bunun dışında solaryum gibi yapay ışınlardan da cildinizi korumalısınız. Her yerde güneş ışığının zararlarını duyuyorsunuz. Bu şekilde yapay ışınların zararlı olacağını unutmayın. Cilt sağlığında bol su tüketmenin, kafein ve alkolden kaçınmanın önemini her zaman aklınızda tutun ve uygulayın. Sigara ve sigara dumanından uzak kalın, beslenmede yağlı besinlerden kaçının. Bunlara uyuyorsanız, aşağıda vereceğimiz genleştiren maskelerin uygun olanlarını cildinize tatbik edebilirsiniz.

Gençleştiren maske tarifleri

Pekmez ve bezelye maskesi: Cildinizin canlı, sağlıklı ve parlak bir görünümde olmasını sağlayacak bu maskeyle, gençleştiğinizi hissedeceksiniz. Maskenin hazırlanması için 1 avuç çiğ bezelyeyi kâsede ezin. İsterseniz robottan da geçirebilirsiniz. Bu karışımın içinde üzüm pekmezi ilave ederek, krem kıvamına gelmesini sağlayın. Tahmini 1-2 yemek kaşığı pekmez işinizi görecektir. Daha sonra maskenin içerisine 1 yumurta akını ve 1-2 yemek kaşığı saf zeytinyağı ilave ederek, karıştırın. Bunu temiz cildinize sürerek, 30 dakika kadar bekletin. Cildinizi ılık suyla yıkayarak temizleyebilirsiniz. Bu gençleştiren maskeyi haftada 1 kez uygulamanızı öneriyoruz.

Buğday yağı maskesi: bu maske her cilde gençleştirici etki yapar. Geceleri yatmadan önce cildinize 1-2 damla buğday yağı ile masaj yapın. Cildinizin nem dengesini koruyan, hücre yenileyici etkisi oln buğday yağını her zaman evinizde bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Domates maskesi: Cildinizdeki kolajen dokunun hareketlenmesi ve hücrelerin yenilenmesi için sizlere domatesi öneriyoruz. Domatesin olgun zamanında ikiye böldüğünüz domatesin suyuna bir parça pamuk batırın. Bununla cildinizi nazikçe silin. Tüm domatesin suyunu cildinize sürün. 15-20 dakika bekleyerek cildinizi ılık suyla yıkayın. Bu kolay gençleştirici maskeyi her hafta uygulayabilirsiniz.

Greyfurt maskesi: Yine her cilde uygun bir maske tarifimiz var. Yarım çay bardağı yoğurt, 1 yemek kaşığı bal ve 3 yemek kaşığı greyfurt suyu ile maske karışımını hazırlayın. Bunu nazikçe cildinize yedirin. 15-20 dakika bekleterek, ılık suyla yüzünüzü durulayın. Cildinizdeki değişimi kısa sürede fark edeceksiniz.

Nohut maskesi: bu gençleştirici maske özellikle nazik ciltlerde kullanılabilir. Haşlanmış 7-8 adet nohudu ezerek püre yapın. İsterseniz nohut unu da işinizi görebilir. Buna 1 tatlı kaşığı süt kreması ilave edin. Göz çevresi ve dudak kenarları dışında yüzünüzün her yerine maske şeklinde bu karışımı sürün. 15 dakika sonra, cildinizi ılık suyla yıkayarak temizleyin. Cildinizdeki gençleşme etkilerini ilk kullanımda bile fark edeceğiniz bu maskeyi yapmanızı tavsiye ederiz.

Gençleştiren Maske Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kil Maskesi Nasıl Yapılır?

Kil Maskesi Nasıl Yapılır?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Leke Maskesi Tarifi ve Malzemeleri

Leke Maskesi Tarifi ve Malzemeleri

Pudra ve Gülsuyu Maskesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Pudra ve Gülsuyu Maskesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Sivilce Maskesi Tarifi ve Malzemeleri

Sivilce Maskesi Tarifi ve Malzemeleri

Jelatin Maskesi Tarifi ve Malzemeleri

Jelatin Maskesi Tarifi ve Malzemeleri

Maya Süt Maskesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Maya Süt Maskesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?