Buhar Maskesi Tarifi ve Malzemeleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Buhar Maskesi Tarifi ve Malzemeleri

Buhar Maskesi, Buhar maskesi günümüzde özellikle bayanlar tarafından tercih edilen cilt temizleme tekniğidir. Fakat bu yaygın kavram artık erkekler için de geçerlidir. Erkeklerde ciltlerine önem vermeye başladılar ve bu tekniği kullanarak ciltlerini temizleme yolunu tercih etmektedirler. Gün içinde belirli sebeplerden ve dış etkenlerden dolayı yorulan cilt temizlenmeye ihtiyaç duyar. Özellikle bayanların cildinin buna çok ihtiyacı vardır. Çünkü yapılan makyaj sonrası zaten cilt epey yorulmakta ve bunun üzerine günlük aktivite de dahil olunca gün sonunda temizlenmeye ihtiyaç duyan bir cilt ile karşı karşıya kalmaktayız.

Kullanmakta olduğumuz temizleme sütleri, tonikler, bakım kremleri ve temizleme jelleri elbette ki cildimizi arındırmaktadır. Fakat tam anlamıyla temizlediğini söylemek mümkün değildir. Bu noktada tam olarak buharın derinlemesine temizleyen gücü devreye girmektedir. Buhar maskesi cildin gözeneklerinin açılmasına sebep olur ve cilt altında biriken yağın ve toksinlerin yüzeye çıkmasını sağlar. Bu duruma buhar maskesi ya da halk dilinde bilinen adıyla cilde buhar banyosu denilmektedir. Bu işlemi o gün dışarı çıkmayacağınız yani bayanlar için makyaj yapmayacağınız bir güne denk getirmeniz önerilir. Çünkü cildin kendini yenilemesi ve yapılan işlemden dolayı cildin toparlanmaya ihtiyacı vardır. Şimdi sizlere buhar maskesinin nasıl yapıldığını bunun cildimize yararını ve zararını kısaca anlatacağım.

Buhar Maskesi İçin Gerekli Olan Malzeme
 • Derin ve geniş bir kap (1-2 litre suyu alacak şekilde)
 • Havlu veya örtü
 • 2 litre kaynamış su
Uygulaması: Suyumuzu ocakta veya kettle da ısıtıyoruz. Bu arada cildimizde makyaj varsa temizliyoruz ve saçlarımızı toplayarak buhar maskesine hazır hale getiriyoruz. Kaynayan suyu derin kabın içine alarak, yüzünüzü buhara tutabileceğiniz rahat bir yere oturuyoruz. Buharın dağılmasını önlemek ve etkisini artırmak için hem yüzümüzü hem de kabın etrafını kapatacak şekilde havlu veya örtüyü kafamıza kapatıyoruz. Başınız kaptan 20 - 30 cm yukarıda olacak şekilde suyun üzerinde tutuyoruz. Cildinize daha çabuk nüfus etmesi için gözlerinizi kapatın ve derin derin nefes alıp vermeye başlayın. Bu şekilde 15 dk. Boyunca duruyoruz. Zaten suyun buhar etkisi 15 dk. Sonra azalacaktır.

Asıl önemli olan yer buradan sonrasıdır. Süre dolduktan sonra gözenekleri açılan cildimizin bakımını yapmamız gerekiyor. Yani cildimizi açılan gözeneklerini sıkılaştırmak gerekmektedir. Gözeneklerin genişlemesini önlemek için cilde şok etkisi yaratmak gerekir. Yani cildi soğuk suyla yıkıyoruz. Ardından sıkılaştırıcı tonik uygulayıp ve toniğin cilde etki etmesi için 15 dk. Bekliyoruz. Cildiniz toniği çektikten sonra ardına hemen nemlendiricinizi sürmelisiniz.

Bu işlemi yağlı ve karma ciltlere sahipler haftada bir uygulaması yeterlidir. Sık sık yapılması gereken bir uygulama değildir. Buhar maskesini daha keyifli hale getirmek isterseniz suyun içine bazı yağlardan katabilirsiniz. Bu durum cildiniz içinde faydalı olabilir. Tabi ki bu durum cildinizin kullanılan yağlara karşı alerjisi olmamak kaydıyla geçerlidir.

Buhar Maskesi Faydaları Nelerdir?
 • Buhar maskesi toksinlerin atılmasına ve cildin gözeneklerinin açılmasını sağlar.
 • Makyaj kalıntılarını derinlemesine temizleyerek kurtulmaya yarar ve cilde nem kazandırır.
 • Ölü hücrelerden kurtulmayı ve siyah noktaların giderilmesini kolaylaştırır.
 • Kan dolaşımının hızlanmasını sağlayarak cildin daha canlı ve sağlıklı görünmesini sağlar.
Buhar Maskesi Zararları Nelerdir?

Buharın yararları olduğu gibi zararları da mevcuttur. Bu duruma dikkat edilmez ise kalıcı hasara yol açmaktadır.
 • Cildi kaynar suya gereğinden fazla yaklaştırmak 1. Dereceden cilt yanığına sebep olur. Mesafeyi korumaya özen gösterelim.
 • Her cilt için uygun değildir. Özellikle hassas ve kuru ciltler buhar maskesi uygulamamalılar. Zaten ciltleri yeterli neme sahip değiller, buhar maskesi cildi az da olsa kurutmaktadır. Bu etki onlarda daha da artar hatta ciltte egzamaya sebep olur.
 • Buhar maskesinde kullanılan yağlara karşı alerjiniz varsa bu zaten başlı başına oluşan yeterli bir zarar durumudur.
Bu durumlardan dolayı buhar maskesi dikkatli bir şekilde ve aşırıya kaçılmadan uygulama yapılması gereken bir durumdur.

Buhar Maskesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Jelatin Maskesi Tarifi ve Malzemeleri

Jelatin Maskesi Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Limon Maskesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Limon Maskesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6