Muz Maskesi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Muz Maskesi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Muz maskesi, Bakımlı olmayı seven ve cildinin her zaman canlı bir görünüme sahip olmasını isteyenler için en etkili yöntemlerden birisi muz maskesidir. Tropikal bir meyve olan muz, içeriğindeki yoğun mineral ve vitamin tanecikleri ile birçok soruna iyi geldiği gibi kişisel bakım alanında da oldukça popüler bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Muzun içerdiği A, B ve E vitaminleri, cilt sağlığı için gerekli olan vitaminlerin başında gelmektedir. Aynı zamanda kuru cildi nemlendirmede etkili bir bileşen olan potasyum minerali de bu vitaminlere eklenince adeta cilt bakımı için doğal olarak harmanlanmış bir tanecik deposu haline gelmektedir.

Muzun içerisinde bolca bulunan B vitamini, cildin yaşlanmasını geciktiren başlıca unsurlardan birisidir. Cildin alt tabakasında oluşan ölü hücre katmanları, bazı insanlarda daha erken ve etkili biçimde ortaya çıkar. Bu ölü hücre katmanları, yaşlanma ve kırışıklık belirtilerinin temel nedenidir. Kırışıklıklardan uzak, genç bir görünüme sahip olmak isteyen kişilerin, ölü hücre oluşumunu kendi tercih ettikleri yöntemlerle engellemeleri ve yok etmeleri gerekir. Kişilerin engelleme sürecinde seçecekleri yöntemleri, doğal ürünler içeren seçenekler arasından tercih etmesi önerilir. Muz maskesi ise doğal yöntemler içerisinde etki oranı oldukça yüksek olan bir seçenektir.

Özellikle yoğun güneşe maruz kalan kuru cilt yapısına sahip kişilerin, muzun içeriğindeki zengin mineral çeşitliliğinden faydalanması gerekir. Zira içerisinde bolca bulunan E vitaminleri, cildi güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korumaktadır. Bu vitaminler, potasyum minerali ile cilde nüfus ederek hem aşırı güneş sonucu ciltte oluşacak kurumaya bağlı solgunluğun önüne geçer hem de güneş ışınlarının alt tabakalara zarar vermesini önler.

Muz maskesinin en az muz kadar zengin ve onarıcı bileşenler içeren besinlerle desteklenmesi, ciltte yarattığı etkinin çok daha güçlü olmasını sağlar. Örneğin; limon suyunun yağlı ciltleri kurutucu özelliği bulunmaktadır. Bu maddenin tek olarak kuru bir cilde uygulanması, ciltte büyük oranda yıpranma sağlar. Ancak muzun içeriğindeki nemlendirici vitamin ve mineraller ile kullanılması, ciltteki yağ oranını dengeli bir hale getirmektedir.

Muz maskesinin malzemeleri
  • 1 yemek kaşığı süzme bal
  • 1 yemek kaşığı limon suyu
  • 1 adet muz
Muz maskesi nasıl yapılır?

Muzu geniş bir kaba alıp kaşık yardımıyla eziniz. Süzme bal ve limon suyunu da ekleyerek homojen bir karışım elde edene kadar karıştırınız. Karışımın, her malzemenin içerdiği bileşenlerin eşit olarak dağıldığı bir yapıda olması gerekir. Bu nedenle hazırlanış aşaması da yüze uygulanma adımı kadar özveri ister. Muz maskesinin cilde maske kıvamında uygulanabilecek bir yoğunluğa sahip olması gerekir. Eğer gerekenden fazla koyu ya da cıvık bir kıvam yakalanmışsa dengelemek için karışıma biraz daha muz ya da limon suyu katılabilir. Maskenin cilde uygulanışı esnasında hafif baskı uygulamakta fayda vardır. Baskı esnasında muzun, içesine çektiği bal ve limon suyunun içindeki bileşenler, kendi içeriğindeki bileşenlerle harmanlanmış bir şekilde cilde geçer. Karışımın istenilen etkiyi yapabilmesi için bu bileşenleri maksimum seviyede cilde yedirmek gerekir.

Muz maskesini uygulamak için en verimli zaman yatmadan öncedir. Maskenin yüzde 15 dakika kalacağı hesaplanarak, yatma saatine göre yüze uygulanmalıdır. Cildin emdiği faydalı bileşenler, uyku halinde hücrelere eşit biçimde dağıtılır. Bu dağıtım sonucunda kişi, sabah uyandığında canlı ve genç bir yüze sahip olur.

Muz Maskesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Suna Dumankaya Sivilce Maskesi

Suna Dumankaya Sivilce Maskesi

Haber Bülteni