Dökülen Saçlar İçin Maske Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Dökülen Saçlar İçin Maske Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Dökülen Saçlar İçin Maske, bu tür maskelerde iyi bir sonuç almak istiyorsak saç tipimize en uygun maskeyi tercih etmeliyiz. İnsan vücudunun belli aralıklarla yenilendiğini biliyoruz. Saç hücreleri de sürekli yenilenen bir sistem olduğu için uzmanlara göre günlük 60 - 100 tel saçın dökülmesi normal olduğunu söylerler. Ama dışarıdan müdahale edilip saçın dökülmesini neden olan unsurlar da vardır. Bunlar kopan, kırılan saçlar, kepeklenme, deri hastalığı veya fiziksel etkilerin oluşturduğu dökülmeler de (Fırçalama, yanlış şampuanlama) mevcuttur. Çok kopan ve dökülen saçları dikkate almakta fayda vardır. Saçı döken unsurların en başında aşırı strestir. Bu durum erkeklere göre kadınlar da daha yoğunluktadır. Hatta hava kirliliği bile saçımızın dökülmesine neden olabilir. Saçı kafaya fazla takıp sürekli saçla oynamakta saçı yıpratır ve dökülmesine neden olabilir. Dediğimiz gibi kadınların saç dökülme oranı erkeklere göre daha fazladır. Çünkü saç dökülmesine neden olan unsurlardan adet dönemlerinde, menopoz dönemlerinde veya hamilelik öncesi ve sonrasında da dönemlerde de görülebilir. Çeşitli hastalıklar veya vitamin, mineral eksikliğinde de dökülmeler meydana gelir. Bunlardan en bildiğimiz ateşli hastalıklar, sinir hastalığı, kansızlık, demir ve folik asit eksikliğinde de görülür.

Maske 1

Dökülen kuru saçlar için uygun olan maskedir.
 • 1 yumurta sarısı
 • 1 fincan zeytinyağı
 • 1 fincan su
Dökülen Saçlar İçin Maske 1 Nasıl Yapılır?

Yumurta sarısı mineral, protein ve vitamin deposudur desek az değildir. İçinde A, D, E vitaminlerini bulundurur. Bu vitaminler saçların beslenmesini ve dökülmesine engel olur. Bu vitaminler saçın daha kısa zamanda sağlıklı bir biçimde uzamasını sağlar. Zeytinyağı ise saçların besler ve saçın uç kısmının kırılmasını önler ve bayanlar için önemli olan saç beyazlaşmasına engel olur. Bu malzemelerin hepsini bir kâsede birleştirilir. Saçın tamamına masaj yapılarak sürülür. Saçta 40 - 45 dakika kadar bekletilir ve bekletilirken poşet veya streçle kaplanır. Bekledikten sonra ılık suyla durulanır ve saç tipinize uygun şampuanla saç yıkanır. Bu maske ayda 3 - 4 kez uygulanabilir.

Maske 2

Dökülen yağlı saçlar için uygun olan maskedir.
 • 2 yumurtanın beyazı
 • 3 çorba kaşığı zeytinyağı
 • 2 çorba kaşığı bal
Dökülen Saçlar İçin Maske 3 Nasıl Yapılır?

Yumurtanın beyazı ise yağlı saçları yağdan arındırmak için kullanılır. Bir nevi antibakteriyel bir madde diyebiliriz. Saçın yağlanması durumunda saçta oluşacak durumlar meydana gelir. Gözeneklerin tıkanması gibi. Buda saçta bazı mikroplar oluşturarak saçın dökülmesine neden olur. Saçı gereğinden fazla yıkamak saçı olduğundan daha erken yağlanmasına sebep olur. Üç günde bir yıkanması saçlar için uygundur. Zeytinyağı saçı besleyip kırılmasını önlerken bal ise saçı mikroplardan arındırır. Bu maskelerde saç uzunluğuna veya kısalığına göre artırabilir veya azaltabilirsiniz.

Bu malzemeleri bir kâsede birleştirilir. Saçın tamamına masaj şeklinde iyice yedirilir. 30 - 45 dakika bekledikten sonra ılık suyla durulanır. Daha sonra saç tipinize uygun şampuanla saç yıkanır. Bu maskeyi ayda 3 - 4 kez uygulayabilirsiniz.

Maske 3

Kuru, mat ve cansız saç tipleri için uygun olan maske.
 • 2 yemek kaşığı badem yağı
 • 2 yemek kaşığı lavanta yağı
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 2 yemek kaşığı hint yağı
Dökülen Saçlar İçin Maske 3 Nasıl Yapılır?

Badem yağı saçlar için çok yararlı olan E vitamini ve magnezyum açısından çok zengindir. Saçı besler, yumuşatır. Yıpranmış saçı tamir etmede faydalı olan bir yağ çeşididir. Lavanta yağı saç diplerini rahatlatır. Hoş kokusu ile saça güzel bir koku bırakır. Zeytinyağı saçı besler, saç uzamasında etkisi vardır. Saç kırılmasını önler. Hint yağı saçın olması gerekenden daha kısa sürede uzamasına yardımcı olur.

Bu malzemeleri bir kapta homojen bir biçimde iyice karıştıralım. Saç diplerinden başlayarak uçlarına kadar masaj yapılarak iyice yedirilir. Rahatsız etmiyorsa saçınızı kapatmanız gerekmiyor. 1 saat kadar bekleyin sonra ılık suyla durulayın daha sonra saç tipinize uygun şampuanla saçınıza yıkayın. En son durulama da suyunuza az miktar elma sirkesi dökün veya limon suyu da olabilir. Bu işlem hem saç dipleriniz için antibakteriyel bir uygulama olur.

Dökülen Saçlar İçin Maske Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6