Yüz Maskesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Yüz Maskesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Yüz maskesi, yüz vücutta kişinin güzelliğini dışarı yansıtan en önemli bölümdür. Yüzde meydana gelen problemler birçok nedenden dolayı oluşabilir. Karaciğer ve sindirim sisteminin toksinler arınamaması ya da bu karaciğer ve sindirim sisteminin fonksiyonel olarak çalışmaması yüzde birçok problem oluşmasına neden olabilir. Ayrıca stres, çevresel faktörler de yüzde farklı problemlerin gelişmesine neden olabilir. Cilt birçok lif ve bağ dokusunun bir raya gelerek oluştuğu bir bölgedir. Esneyebilen ve genişleyebilen bir özelliğe sahiptir. İleri yaşlarda cilt esnekliğini doğal olarak kaybetmeye başlar ve beraberinde özellikle yüz bölgesinde sarkmalar, kırışıklıklar ve farklı sorunlar oluşmaya başlar. Dolayısı ile cilde dışarıdan destek vermek ve gerekli bakımı yapmak gerekir. Bu sayede kırışıklık, sivilce yüz bölgesinde gelişebilecek sorunlar çözümlenebilir. Yüz bölgesinin sağlığını korumak için adaçayı, ısırgan, aloe vera, ısırgan gibi doğal ürünler kullanılabilir. Bu tarz doğal ürünler yüz güzelliğini koruyarak yüzde oluşabilecek problemlere karşı iyi gelir. Zerdeçal sağlık için birçok alanda kullanıldığı gibi yüz bölgesinde de kullanılabilir. Özellikle yağlı cilt tipine sahip olan kişiler zerdeçalın mükemmel etkilerinden yararlanabilir.

Yüzde oluşan problemlere karşı ya da yüz bölgesinin güzelliğini korumak amacıyla kaliteli ve pahalı kozmetik ürünlerin yerine evde kolaylıkla hazırlanabilecek yüz maskeleri kullanılabilir. Doğal ürünler kullanılarak hazırlanan maskeler pahalı kozmetik ürünler kadar çabuk etki yaratmasa da düzenli kullanıldığında olumlu sonuçlar verecektir. Hem cilde doğal yollardan bakım yapılacak hem de herhangi bir kimyasala maruz bırakılmayacaktır. Yüz maskesi için yüzlerce tarif bulunmaktadır. Bal, limon, zeytinyağı, gül suyu, kil, kahve, süt, yoğurt gibi pek çok doğal ürün yüz maskesi için tercih edilebilir. Yazımızın devamında farklı yüz maskesi tariflerine ulaşabilirsiniz. Tariflerin arasından kendi cilt sorunu ve tipinize uygun olan maskeyi tercih ederek düzenli uygulayabilirsiniz.

Yüz maskeleri

Yulaf ve limon suyu ile yüz maskesi

Yulaf ve limon suyu ile hazırlanan maske yüze uygulandığında cilt tonunu ve ciltte oluşan gözenekleri açar. Ayrıca aşırı yağlı ciltlerde yağ oranının azalmasını sağlar. Yüz maskesi için kullanılacak malzeme sadece 2 çorba kaşığı pişmiş yulaf ve 1 çorba kaşığı limon suyudur. Pişmiş yulaf püre kıvamına gelene kadar ezilir ve üzerine limon suyu eklenerek homojen bir şekilde karıştırılır. Elde edilen karışım göz bölgesi haricinde tüm yüze eşit şekilde uygulanır. Yaklaşık yarım saat bekletildikten sonra maske ılık su yardımı ile yüzden arındırılır. Yüz güzelce kurulandıktan sonra yüze uygun bir nemlendirici sürülür. Haftada bir defa uygulanabilir.

Çay ağacı tozu maskesi

Maske ciltte oluşan fazla yağı dengeler ve cilt tonunu açarak yüzün daha hoş bir görünüm kazanmasını sağlar. Çağ ağacı tozu maskesi için gerekli olan malzeme 1 çorba kaşığı çay ağacı, 3 damla domates suyu, 3 damla limon suyu ve 3 damla salatalık suyudur. Tüm malzeme uygun bir kabın içine alınır ve homojen bir şekilde karıştırılır. Hazırlanan maskenin krem kıvamında olması gerekir. Krem kıvamına ulaşan maske yüz bölgesine eşit şekilde sürülür. Maske yüzde kuruduktan sonra ılık su yardımı ile yıkanır. Ardından yüze nemlendirici krem sürülür.

Portakal maskesi

Portakal yüksek C vitamini içeriği ile yüzde oluşabilecek birçok probleme karşı iyi gelir. Yüz bölgesinde yaygın bir şekilde görülen sivilceleri azaltmaya yönelik portakal maskesinden yardım alınabilir. Portakal maskesi için bir tane portakalın kabuğu kurutulur. Kurutma işlemi için güneş ya da fırın kullanılabilir. Kuruyan portakal kabukları karıştırıcı yardımı ile toz haline getirilir. Toz halini alan portakal kabukları bir kâseye alınarak üzerine yeterince süt ilave edilir. Kıvam macun kıvamında olmalıdır. Hazır hale getirilen portakal maskesi yüze eşit şekilde tatbik edilir. Maske yüzde kuruduktan sonra ılık su kullanılarak maske yüzden arındırılır. Ardından nemlendirici krem kullanılabilir.

Limon ve süt maskesi

Limon ve süt maskesi yüz haricinde tüm vücut için hazırlanarak kullanılabilir. Her hafta düzenli olarak kullanıldığında 4 hafta kadar kısa süre içinde olumlu sonuçları fark edilecektir. Bir kâsenin içine 3-4 yemek kaşığı süt ve birkaç damla limon eklenerek karıştırılır. Elde edilen karışım bir pamuk yardımı ile yüze sürülür. Yüzde 15-20 dakika bekletilerek yüz ılık su ile yıkanır. Maske cildin nemlenmesini, tonunun açılmasını sağlar. Aynı karışım tüm vücut için de kullanılabilir. Banyo küveti ılık su ile doldurularak içine 1 tane limon suyu ve 1,5 bardak süt eklenir. Hazırlanan suyun içinde 20 dakika beklenerek vücut durulanır.

Bal ve yoğurt maskesi

Yoğurt içeriğinde cilt sağlığını destekleyen enzimler bulunmaktadır. Bu nedenle de birçok cilt maskesi için kullanılmaktadır. Maskede kullanılan bal da tıpkı yoğurt gibi cildi destekleyen özelliktedir. Cildi nemlendirici ve antibakteriyel etkisi bulunmaktadır. Bu iki doğal ve güzellik iksiri olan ürünler ile hazırlanan maske yüz bölgesinde kullanıldığında bölgenin beslenmesini sağlar. Yeteri kadar bal ve yeteri kadar yoğurt bir kâsenin içine homojen bir şekilde karıştırılır. Elde edilen karışım yüz ve dekolte bölgesine eşit şekilde sürülür. 20 dakika bekletilerek bol ılık su yardımı ile maske temizlenir.

Yüz Maskesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yaş Maya Maskesi Tarifi ve Malzemeleri

Yaş Maya Maskesi Tarifi ve Malzemeleri

Bakım Maskeleri Tarifi ve Malzemeleri

Bakım Maskeleri Tarifi ve Malzemeleri

Yumurta Akı Saç Maskesi Tarifi ve Malzemeleri

Yumurta Akı Saç Maskesi Tarifi ve Malzemeleri

Elma Sirkesi Maskesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Elma Sirkesi Maskesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kâğıttan Maske Yapımı Tarifi ve Malzemeleri

Kâğıttan Maske Yapımı Tarifi ve Malzemeleri

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6