Ayva Çekirdeği Maskesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ayva Çekirdeği Maskesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ayva çekirdeği maskesi, Bilindiği gibi ayvanın hem çekirdeği hem etli olan kısmı cilt için çok yararlıdır ve pek çok ünlü kozmetik markası tarafından da kullanılmaktadır. Ayva çekirdeği maskesi, özellikle yağı dengelemek, cilde yumuşaklık vermek, yağlı ciltler için, cilt görünümünü pürüzsüzleştirmek adına kullanılabilir. Sivilcelerden yana sıkıntısı olanların bu maskeyi kullanmalarında fayda var çünkü ayva çekirdeği maskesi, iltihabı önleyen etkisi sayesinde sivilcelerin tahriş etmiş olduğu yüzü dinlendirir ve böylelikle cildin sivilcelerden arınma sürecini hızlandırır. Yağlı bir cilde olduğu kadar kuru cildin de uzun süreli nemlenmesini sağlar.

Peki Ayva Çekirdeği Maskesini Nasıl Hazırlarız?

Hem etinden hem sütünden faydalandığımız ayva çekirdeği maskesi her cilt tipine yapılabilir ama özellikle yağlı ve dolayısıyla sivilceli cilde sahip kişiler denemelidir. Birkaç maske hazırlama metodu ise şu şekilde:

Maske 1: Gerekli olan malzemeler;
  • 1 Su bardağında gül suyu
  • 2 Yemek kaşığı kadar ayva çekirdeği
  • 1 Yemek kaşığı kadar doğranmış meyan kökü
  • 1 Çay kaşığı kadar ise buğday tohumunun yağı
Ayıklamış olduğumuz ayva çekirdeklerini ve meyan köklerini 1 gece boyunca gül suyu içerisinde bekletiyoruz. Ertesi gün karışımımızı çekirdeklerinde arındırıyoruz ve ardından içerisine buğday tohumlarının yağını ekleyip iyice karıştırıyoruz. İyice karıştırdıktan sonra parmağınıza bir miktar alıp yüzünüzün her yerine dairesel hareketler ile iyice yediriyoruz. 20-30 dakika bu şekilde bekledikten sonra ılık su ile yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Bu maskemizin özelliği; cildi nemlendirirken göz kenarlarında oluşan hafif kırışıklıklarda da azalmalara yol açar.

Maske 2: Gerekli olan malzemeler;
  • 1,5 yemek kaşığı kadar ayva çekirdeği
  • 1 tane yumurtanın akı
Ayıkladığımız ayva çekirdeklerini iyice ezdikten sonra yumurtanın akına katıp köpürene kadar iyice çırpıyoruz. Daha sonrasın da ise yine parmağımıza alıp yüzümüzün her yerine yediriyoruz ve 20-30 dakika bekledikten sonra ılık su ile duruluyoruz. Bu maske özellikle yağlı ciltler için oldukça faydalı. Tıkanan gözeneklerle birlikte büyümüş olan gözeneklerin de küçülmesinde yardımcı oluyor.

Maske 3: Gerekli olan malzemeler;
  • Toz halinde 1 yemek kaşığı kadar ayva çekirdeği,
  • 2 Yemek kaşığı kadar da keten tohumunun yağı
  • Eğer keten tohumunun yağı yok ise badem yağını da kullanabilirsiniz
Keten tohumu yağına, toz haline getirdiğimiz ayva çekirdeklerini katıp ve iyice karıştırıyoruz. Daha sonrasında yine parmağımıza karışımı alıp yüzümüze iyice yediriyoruz ve 1 saate yakın bekledikten sonra ılık su ile duruluyoruz. Bu ayva çekirdeği maskemizin bize faydası ise aşırı kuru ciltlerin yumuşamışını sağlar ve özellikle yaz aylarında kurumuş cildiniz için oldukça faydalıdır.

Ayva Çekirdeği Maskesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kuru Saçlar İçin Maske Tarifi ve Malzemeleri

Kuru Saçlar İçin Maske Tarifi ve Malzemeleri

Sirke Maskesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Sirke Maskesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Maske Yapımı Tarifi ve Malzemeleri

Maske Yapımı Tarifi ve Malzemeleri

Pudra Maskesi Tarifi ve Malzemeleri

Pudra Maskesi Tarifi ve Malzemeleri

Yumurta Akı Saç Maskesi Tarifi ve Malzemeleri

Yumurta Akı Saç Maskesi Tarifi ve Malzemeleri