Akne İçin Maske Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Akne İçin Maske Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Akne İçin Maske, İnsanlararasında en yaygın cilt problemlerinin başında yer almakta olan akneler, doğru tedavi uygulanmadığı takdirde ciltte kalıcı lekelere ve hasarlara yol açabilmektedir. Evinizde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz aknemaskeleri ile hem aknelerin daha az oluşmasını sağlayabilir hem de cildinizde çukur ve leke bırakmasını engelleyebilirsiniz. Yumurta, limon gibi kolay bulanabilen ve ekonomik malzemelerle hazırlanan bu bakım maskeleri, cildinyağ üretimini dengeleyerek, gözenekleri açar ve cildin nefes almasına yardımcı olur. Kendimde denemiş olduğum ve faydasını gördüğüm birkaç tane masrafsız evde uygulayabileceğiniz akne maskesi tarifini, sizinle de paylaşmak istedim.

Yumurta Akı Maskesi: Akne için evde hazırlanabilecek en kolay maskelerden biri olan yumurta akı maskesi için, sadece 1 yumurta ve o yumurtanında akına ihtiyacınız vardır. Yumurta akını çırpmadan yüze sürmek gerekmektedir. Sürüp kurumasını bekledikten sonra ılık suyla ovarak yıkanmalıdır. Yumurta akı cildin yağını dengeleyici bir yapıya sahiptir. Gözenekleri açarak, akne izlerinin azaltılmasına yardımcı olur.

Fesleğen Maskesi: Fesleğenle hazırlanan bu maske, tonik olarak kullanılabilir. Aknelerin daha da yayılmasını önler ve akne oluşumuna neden olan bakterileri yok etmeye yardımcı olur. Fesleğenli toniği hazırlamak için yarım litreye yakın su kaynatılmalıdır. İçerisine bir avuç fesleğen atıp, 15 dakika demlenmesi için bekletilmelidir. Daha sonra süzüp, soğuttuktan sonra cildi temizlemek için hazır bir tonik haline gelmektedir.

Yulaf ve Limon Suyu Maskesi: bu maske özellikle cildi temizlemek ve akne oluşumunu azaltmak için tercih edilmektedir. 2 kaşık kadar yulaf ezmesi macun kıvamına gelene dek limon suyuyla ezilmelidir. Limon cildin yağını azaltmaktadır. Aynı zamanda gözenekleri de temizleyici özelliği vardır. Maskeyi yüzünüze eşit miktarda dağıttıktan sonra en az 20 dakika bekletilmelidir. Daha sonra ılık suyla temizlenmelidir. Maskeye bal da eklenirse cildi daha yumuşak bir hale getirmektedir.

Deniz Tuzu Maskesi; Bir miktar deniz tuzunu soğuk suyla karıştırılıp, ardından cilt bu suyla bol bir şekilde yıkanır. Deniz tuzu çok iyi bir mikrop öldürücüdür ve akne oluşumuna neden olan aşırı yağ üretimini, en az seviyeye indirmektedir. Hassas olan ciltleri tuz ilk anda yakabilir. Yanma hissi oluşursa soğuk suyla iyice yıkanmalıdır.

Akne İçin Maske Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Jelatin Maskesi Tarifi ve Malzemeleri

Jelatin Maskesi Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Yaş Maya Maskesi Tarifi ve Malzemeleri

Yaş Maya Maskesi Tarifi ve Malzemeleri