Maya Maskesi Tarifi ve Malzemeleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Maya Maskesi Tarifi ve Malzemeleri

Maya Maskesi, her evde kolaylıkla bulunabilen ve genellikle hamur işlerinde tercih edilen maya, antik çağlardan başlayarak günümüze kadar ulaşıp bayanların güzelliklerini ve gençliklerini korumak amaçlı kullandıkları mükemmel bir üründür. Hamur kabartmak için ihtiyaç duyulan maya bünyesinde barındırdığı çeşitli mineraller ve vitaminler sayesinde cildinizin tüm ihtiyaçlarını sağlayabilecek özelliklere sahiptir. Bu özelliğinin yanı sıra mayanın mikrop öldürücü ve yok edici özelliği ile cilt tabakasında yer alan sivilce ve akneler için de çok büyük etkileri olan doğal niteliklere sahip bir üründür. Cilt üzerinde olumlu etkileri olan maya bünyesinde barındırdığı zengin protein kaynağı ile cilt yapısının sürekli kendini yenilemesine ve canlı kalmasına yardımcı olur. Bu yenilenme sayesinde ise cilt sürekli pürüzsüz, canlı ve parlak bir görünüm sergiler.

Maya maskesi, mükemmel içeriği ile cildin en dip noktasına kadar ulaşan zararlı maddeleri bünyesinde barındırdığı potasyum sayesinde cilt yüzeyine çıkartarak dışarıya atılmasına yardımcı olur. Buda sağlıklı ve parlak bir cilt sağlanması için oldukça önemlidir. Bunların yanı sıra maya saçlar sağlığı açısından da çok faydalar sağlamaktadır. Mayanın bu yararlarından faydalanmak için maya ile saç köklerine masaj uygulanması sonucunda saç dökülmelerine ve kırılmalarına engel olur. Ayrıca maya eller ve cilt içinde çok güzel bir nemlendirici olarak kullanılmaktadır. Genel olarak kış aylarında soğuk ve rüzgâr nedeni ile çatlayan eller için kullanıldığında hemen etkisini gösterip iyileşme sağlarken bir rahatlama hissi verir. Cilde yer alan pH dengesini ayarlayan maya yağlı ciltleri de fazla yağdan arındırarak temizler.

Maya Maskesi İçin Gerekli Malzemeleri
  • 1 tatlı kaşığı kadar süt veya yoğurt
  • 2 yemek kaşığı yaş maya
  • 2-3 adet buz kalıptan çıkarılmış buz parçaları
Maya Maskesi Nasıl Yapılır?

Maya maskesi hazırlığımıza ilk olarak cam bir kâse içine 1 yemek kaşığı kadar ılık sütü ilave ettikten sonra üzerine 2 yemek kaşığı yaş maya ekleyerek mayayı sütle birlikte iyice ezerek homojen bir krem şekline getirelim. Ardından iyice ezilen maya maskesini daha önceden temizlenmiş cilde dudaklar, ağız çevresi ve göz çevresi hariç tüm yüze parmak uçlarımızla aşağıdan yukarıya doğru hafif masaj uygulayarak tabaka şeklinde sürelim. Yüze sürülen maya kuruyuncaya kadar yaklaşık olarak 10-15 dakika yüzde bekleterek ılık su yardımıyla yıkayarak temizleyelim. Temizlenmiş cildi ılık suyun ardından bol soğuk su ile yıkadıktan sonra buz parçalarıyla yüzümüzü yine aşağıdan yukarıya doğru masaj hareketleriyle buzun yüzümüzde erimesini sağlayalım. Maya maskesini haftada 1 defa veya 2 defa uygulamak cilt için yeterli olacaktır.

Maya Maskesi İçin Gerekli Malzemeleri
  • 1 paket yaş maya
  • 1 adet E vitamini kapsülü
  • 1 adet yumurta
  • 2-3 adet buz kalıbından çıkartılmış buz parçaları
Maya Maskesi Hazırlanışı ve Uygulanışı

Uygun bir cam kâseye 1 adet yumurta kırılarak bir çatal yardımıyla iyice çırpalım. Ardından çırpılan yumurtanın üzerine 1 paket yaş maya ve 1 adet E vitamini kapsülünü ilave ederek karımı iyice ezerek krem kıvamına getirelim. Hazır hale gelen maya maskemizi öncelikle yüzümüzü iyice temizledikten sonra parmak uçlarınızla boyun bölgesinden başlayarak yukarıya doğru yumuşak masaj hareketleriyle sürerek uygulayalım. Ardından cilde uygulanan maya maskesi kuruyuncaya kadar yaklaşık 10-15 dakika bekletip ılık su ile iyice cildi yıkayarak temizledikten sonra bol miktarda soğuk su ile tekrar yıkayarak cilde şok uygulayalım. Soğuk su yardımıyla yıkanan cildi hiç kurulamadan buz parçalarıyla masaj yaparak maskemizi tamamlayalım. Bu maske tarifini haftada bir veya 2 kez uygulayarak cildimizi çok daha parlak, pürüzsüz ve sağlıklı bir görünüme getirebiliriz.

Maya Maskesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Kâğıttan Maske Yapımı Tarifi ve Malzemeleri

Kâğıttan Maske Yapımı Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Maya Maskesi Nasıl Yapılır?

Maya Maskesi Nasıl Yapılır?