Tarçın Maskesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Tarçın Maskesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Tarçın maskesi, Doğanın mucizesi olan tarçın kokusu ile cezbeden bir bitkidir. Eski Yunan tıbbında tarçın ve balı çok etkili bir ilaç olarak kabul etmişlerdir. Eski alimler de tarçının içeriğindeki bileşenler sayesinde tedavide ondan yararlanırlardı. Lezzeti ve tadı ile severek yenilen tarçın ve bal maskesinin ana maddeleri birçok hastalığa ve problemlere karşı iyi gelmektedir. Tarçın ve bal karışımı vücudun erken yıpranmasını engelleyen bir besindir. Öte yandan bal, damarları genişletip yüksek tansiyonu düşürür. Kalbi kuvvetlendirir ve çarpıntıları giderir. Bal, karaciğerin kendi kendini tamir etmesine yardımcı olur. Kalbin kanla beslenmesini sağlar. Şanı yüce olan Hz. Allah, balda saydığımız bunca şifadan başka şifalar da yaratmıştır. Buna yılanın zehrine şifa gizleyen Cenab-ı Allah, bal arısının iğnesi de şifa saklamıştır. Bal arısının iğnesi, zehirli olmakla beraber kullanılması, bazı hastalıklar için şifadır. Benzeri için bal arısının iğnesi, vücuttaki ağrılar, mafsal ağrılar, romatizma, siyatik, bel ve ayak ağrıları için, ciltteki çıban ve sivilceler için insanlığa sunulmuştur. Tarçın ve bal birleştiği zaman harikalar yaratan; Cenab-ı Allah, tabiat'ın en çalışkan küçücük bir hayvan olan arı eliyle bizlere sunduğu büyük şifa kaynağı olan tarçın ve balı nasıl bir temizleme maskesine dönüştürdüğünü idrak etmek ne güzel! Sıhhatle ve saygıyla kalın.

Tarçın Maskesi Malzemeleri
  • 1 yemek kaşığı tarçın
  • 1 yemek kaşığı bal
Hazırlanması ve Uygulanması: 1 yemek kaşığı bal ile 1 yemek kaşığı tarçın kâse içinde karıştırılır. Hazırlanan karışım cilde sürülür. 15-20 dakika sonra cilde sürülen maske su ile temizlenir. Daha fazla maskeye ihtiyaç duyulursa tarçın ve balın miktarı aynı ölçüde yapılabilir. Şayet ilk defa kullanıyorsanız daha az süre cildinizde kalabilir. Yalnız problemli bölgeye ve sivilceli olan yüzeye sürülecek şekilde tarçınla balı karıştırıp sürebilirsiniz. Faydaları arasında ciltteki toksin ve pürüzleri dışarı atmasını sağlıyor. Gözenekleri temizliyor. Cildi doğal olarak nemlendiriyor. Lekelere iyi geliyor ve hücrelerin yenilenmesine yardımcı oluyor. Tarçının anti bakteriyel özelliği ile sivilcelerin ve kırmızılıkların yok olmasını sağlıyor. Bu sayede bozulmadan uzun süre saklanabiliyor.

Tarçın Kremi; Kullanılan el kreminin içine 2-3 damla tarçın yağı ilave edip karıştırılır. Bu şekilde el kremi gibi kullanılır. Genellikle cilde yapılan bakım sonrası yüze ve vücuda sürülen su bazlı yağsız nemlendirici kremler için de aynı şekilde yaparak yüz ve vücut bakım kremine tarçın eklenebilir.

Saç Dökülmesi; Tarçın ve bal maskesi, ılık zeytinyağı içerisine 1 kaşık bal ve 1 tatlı kaşığı toz tarçın ilave edip, elde edilen bu kremi banyodan önce saç diplerine uygulanır. Yaklaşık 15 dakika bekletip yıkanması tavsiye edilir. Sonuç olarak; Saç dökülmelerini önler. Ayrıca yerine saç çıkartan bir iksirdir.

Zayıflama; 1 bardak suyun içine eşit miktarda tarçın ve bal koyup kaynatılır. Gün aşırı kahvaltıdan yarım saat önce aç karnına ve yatmadan önce içilir. Bu karışım düzenli olarak uygulanırsa kilo verilir. Ayrıca bu karışım, yüksek kalorili diyet alınsa bile, vücutta yağın birikmesine engel olur.

Tarçın Maskesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Bakım Maskeleri Tarifi ve Malzemeleri

Bakım Maskeleri Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Limon Maskesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Limon Maskesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?