Yüz Canlandırıcı Maske Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Yüz Canlandırıcı Maske Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Yüz canlandırıcı maske uygulaması için birkaç meyveden yararlanmak mümkündür. Bitkisel besinlerin içerisinde bulunan bazı mineral ve oksitler, cilde parlak ve canlı bir görüntü kazandırır. Canlılık özelliğini güçlendirmek için maskeye gereksinim duyan ciltlerin ihtiyacı olan mineraller bu besinlerde bol miktarda bulunur. Gün içinde parıltılı ve canlı bir cilt yapısı ile çevresine daha mutlu ve enerjik bir görüntü yaymak isteyen kadınlar, yüz canlandırıcı maske ile bu isteklerini büyük ölçüde gerçekleştirebilirler.

Canlandırıcı maske tercihi için en çok tercih edilen besin maddesi elmadır. İçerisinde bulunan B6, A, E ve K vitaminleri sayesinde cilde inanılmaz derecede canlılık ve renklilik kazandıran elmayı, bazı destekleyici doğal maddeler ile harmanlayarak cilde uygulamak, istenilen canlılık oranını büyük ölçüde gerçekleştirmeyi sağlar. Yüz canlandırıcı maske hazırlama ve uygulama adımlarında bazı püf noktalar bulunmaktadır. Bu püf noktaları şu şekilde sıralamak mümkündür.

Yüz Canlandırıcı Maske İçin Gereken Malzemeleri
  • 1 yemek kaşığı rendelenmiş elma (Kabuğu ile birlikte)
  • 2 çay kaşığı limon suyu
  • Tatlı kaşığı sızma zeytinyağı
Malzemeleri rendeleme ve sıkma işlemlerinin ardından karıştırmak için zaman kaybetmemek gerekir. Çünkü özellikle elmanın oksitlenmesi sonucu kararma başlar ve maske için gerekli vitaminleri büyük ölçüde kaybeder. Limon suyu seçiminde ise mutlaka doğal limondan sıkılan su tercih edilmelidir. Piyasada satılan hazır haldeki limon suları, ciltte canlılık etkisi yaratmaktan ziyade mevcut durumdan daha soluk bir görünüm kazandırabilir. Ayrıca ciltte tahrişe neden olabilir. Maskenin doğal malzemeleri doğru bir şekilde seçildikten sonra hepsi temiz bir kaba alınır. Malzemeler karıştırılırken kriter olarak kabul edilmesi gereken girdi ürün, elmadır. Maskenin doğru kıvama gelmesi için elmanın, zeytinyağı ve limon suyunu içerisine çekmiş olması gerekir. Karıştırırken her iki sıva da elma rendelerine iyice yedirilmelidir. Ayrıca karışım için kullanılan kaşık ya da çubuğun demir olmamasında fayda vardır. Plastik ya da cam bir obje tercih etmek maskenin doğal yapısını daha fazla korumasını sağlar.

Yüz Canlandırıcı Maske Yüze Nasıl Uygulanır?

Maskenin yüze uygulanırken elma rendelerinin içerisine çektiği sıvı kütlesinin cilde yedirilmesi gerekir. Bunun için diğer maske uygulama yöntemlerinden farklı olarak karışımı yüze yaymak yetmez ve belli bir süre baskı uygulayarak yapışmasını beklemek gerekir. Yapışmayı sağlamak için maskeyi uygularken sırt üstü yere uzanmak işi daha kolaylaştıracaktır. Yüze yapışan elma rendelerinin, içerisine çektiği limon suyu, zeytinyağı ve ayrıca kendi içeriğinde bulunan vitaminleri cilde tamamen yedirebilmesi için en az 15 dakika ciltte kalması gerekir. Bu 15 dakika, maskenin cilde uygulanması esnasında geçen sürenin haricindedir. Yüz canlandırıcı maske, uygulaması zor bir maske olduğu için 5 6 dakika sürebilir. Bekleme süresi, maskenin yüze tamamen uygulandığı andan itibaren hesaplanmalıdır.

15 dakikalık süre içerisinde bazen ciltte karıncalanmalar olacaktır. Bunun nedeni elmanın içeriğindeki glikolikasit bileşenleridir. Maske, yüzde yeteri kadar bekletildikten sonra temizlenmeli ve yüz bolca suyla yıkanmalıdır.

Yüz canlandırıcı maske, geceleri uygulanmalıdır. Gece yapılan maske ile cilde gönderilen enzim ve vitaminler, gece boyunca cilt hücreleri tarafından emilerek sabah uyanıldığında canlı bir görünüme sahip olmayı sağlar. Bunun için soğuk bir soda şişesini kullanılabilir. Cilt maskesinin uygulanmasının ve temizlenmesinin ardından soğuk bir turnike uygulamak maskenin etkisini artıracaktır. Ayrıca yatmadan önce az miktarda nemlendirici krem sürülerek cildin iyice rahatlaması sağlanabilir. Tüm adımlar doğru biçimde uygulandığı takdirde canlı bir cilt yapısı ile uyanılır.

Yüz Canlandırıcı Maske Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kil Maskesi Nasıl Yapılır?

Kil Maskesi Nasıl Yapılır?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yaş Maya Maskesi Tarifi ve Malzemeleri

Yaş Maya Maskesi Tarifi ve Malzemeleri

Diş Macunu Maskesi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Diş Macunu Maskesi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Tam Yüz Maskesi Tarifi ve Malzemeleri

Tam Yüz Maskesi Tarifi ve Malzemeleri

Salatalık Maskesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Salatalık Maskesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Gül Suyu Maskesi Nasıl Yapılır?

Gül Suyu Maskesi Nasıl Yapılır?

Güncel

Kuru Saçlar İçin Maske Tarifi ve Malzemeleri

Kuru Saçlar İçin Maske Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Buhar Maskesi Tarifi ve Malzemeleri

Buhar Maskesi Tarifi ve Malzemeleri