Yaş Maya Maskesi Tarifi ve Malzemeleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Yaş Maya Maskesi Tarifi ve Malzemeleri

Yaş maya maskesi, yaş maya ekmek, hamur işi ve börek gibi unlu mamullerin hazırlanışında kullanılan, eşsiz bir sağlık iksiri olarak tanımlanabilir. Maya yüksek oranda B grubu vitaminleri, demir, krom, protein, fosfor, çinko, selenyum ve magnezyum içermektedir. Maya, sağlık ve kozmetik alanda etkileri keşfedilmiş ve birçok ülkede hak ettiği değeri bulmuştur. Bu çok değerli bir besin maddesi olan maya, inanılmaz faydaları sayesinde tabletler şeklinde ilaç şeklinde de piyasaya sunulmuştur.

Maya mantarlar ailesine ait olan tek hücreli canlılardır. Göz ile fark edilemeyecek boyutlarda ufak, renksiz ve yuvarlak hücrelerden oluşmuştur. Sıcağa maruz bırakıldığında çoğalma özelliği gösterir. Ekmek ve hamur işleri haricinde bira, şarap gibi içeceklerin yapım aşamasında da kullanılmaktadır.

Sağlıklı ve enerjik olmak isteyenler için mükemmel bir üründür. Stres giderici, karaciğer temizleyici ve anne bedenindeki bebeğin gelişime destek olucu etkisi bulunmaktadır. Maya ile güzelliğe güzellik katılabilir, hoş bir cilt yapısına sahip olunabilir. Cilt haricinde saç bakımı için de kullanılabilir. Maya az miktarda bir sütün içinde eritilerek ellere sürüldüğünde ellerin pamuksu bir hal almasını sağlar. Cildin tüm ihtiyacını karşılayacak kadar zengin içeriğe sahiptir. Yüzü nemlendirmek, çevresel faktörlerden korunmak için maya kullanılabilir. İçeriğinde %50 civarında protein barındıran maya, cilt hücrelerini yenileyici etki sağlar. Cildin daha bakımlı, daha canlı ve pürüzsüz bir görünüm kazanması için yararlanılabilir. İçeriğinde yer alan potasyum cildi toksinlerden arındırır. Bu sayede cildi adeta yeniden yaratır. Mat ve pürüzlü cilt yapısına sahip olan kişilerde inanılmaz başarılı sonuçların alınmasını sağlar. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirici ve cilt alerjisini iyileştirici etkisi bulunmaktadır. İçeriğinde barındırdığı B2 ve B6 vitaminleri cildin yağ dengesini kontrol ederek, akne, sivilce gibi problemlerin giderilmesini sağlar. Kısacası maya cildi hem içeriden hem de dışarıdan besleyebilmek için adeta bir şifa kaynağıdır.

Yaş maya ile hazırlanan maskeler lekeli, yağlı ve sivilceli ciltlerde başarılı sonuçların alınmasına yardımcı olur. Kuru ve karma cilt tipleri için gönül rahatlığı ile yaş maya maskesi kullanılabilir. Yazımızın devamında yaş maya maskeleri tariflerine ulaşabilir, kendi cilt tipinize uygun bir tarif seçerek cildinize bakım yapabilirsiniz.

Yaş maya maskesi

Gençleştiren yaş maya maskesi
 • 1 yemek kaşığı yaş maya
 • Yeterli ölçüde süt
Hazırlanışı ve uygulanışı: Yaş maya bir kâsenin içine alınarak üzerine yeterli ölçüde süt ilavesi yapılır. Maya sütün içinde bir çatal yardımı ile hiç pürüz kalmayana kadar ezilir. Hazırlanan maske bir fırça yardımı ile cilde sürülerek tüm cilde yedirilir. Yaklaşık 25 dakika bekletildikten sonra cilt nemli bir bez ile silinerek maskenin yumuşaması sağlanır. Ardından cilt soğuk su ile yıkanır. Gençleşmek için yaş maya maskesi haftada 2-3 defa uygulanabilir.

Kırışık önleyici yaş maya maskesi
 • 1 kahve kaşığı yaş maya
 • 1 kahve kaşığı süt
 • 1 kahve kaşığı elma suyu
Hazırlanışı ve uygulanışı: Uygun bir kâsenin içine süt, maya ve elma suyu alınır. Maya eriyene kadar çatal ile karıştırılır. Elde edilen maske cilde sürülerek 20 dakika kadar bekletilir. Maya ciltte kuruyacağı için ilk olarak nemli bir bez yardımı ile mayanın yumuşaması sağlanır. Ardından cilt soğuk su ile yıkanarak maske ciltten arındırılır. Maske yüz ve dekolte bölgesine haftada 1 defa kullanılabilir.

Kuru ciltler için yaş maya maskesi
 • 1 küçük paket yaş maya
 • 1 tane E vitamini kapsülü
 • 1 tane yumurta
Hazırlanışı ve uygulanışı: Uygun bir kâsenin içine yumurta alınarak çırpılır. Çırpılan yumurtanın içine maya ve E vitamini kapsülü eklenir. Mayanın ezilmesi sağlanır. Elde edilen maske göz etrafı hariç tüm yüze bir fırça yardımı ile sürülür. Yaklaşık 15 dakika bekletilerek cilt soğuk su ile yıkanır. Hazırlanan ve cilde uygulanan maske cildin nem oranını dengeleyerek daha sağlıklı olmasını sağlar. 10 günde 2 defa uygulanabilir.

Yaş Maya Maskesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6