Yağlı Ciltler İçin Maske Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Yağlı Ciltler İçin Maske Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Yağlı Ciltler İçin Maske, yağlı cilt sorunu olan kişilerin bir cilt uzmanı ile görüştüğünde Uzman kişinin ilk soracağı soru cilt temizliğinin ve bakımının düzenli olarak yapılıp yapılmadığını anlamaktır. Şayet size yağlı bir cilde sahipseniz cildinizi kesinlikle periyodik yöntemlerle temizlemelisiniz. Bu yüzden yüzünüzü soğuk suyla değil de ılık su kullanarak yıkamanız cilt tabakasında yer alan yağların çok daha basit bir şekilde çözülmesinin yanı sıra temizlenmesini sağlayacaktır. Yağlı cilt yapısına sahip olan kişilerin cilt temizliği yaparken kesinlikle alkol barındıran ürünlerden uzak durmaları gerekmektedir. Bu nedenle alkol içermeyen alkolsüz cilt tonik uygulanması ile hem cilt gözeneklerinin açılması hem de ciltte biriken yağlardan cildinizi kurtarmış olursunuz. Ayrıca yağlı cilt yapısına sahip olan kişilerin ciltlerini nemlendirmek amaçlı yağlı cilt yapısına uygun olarak üretilen ve yağ içermeyen kremler kullanabilirsiniz.

Yağlı cilt korunması oldukça güç olan zor cilt türüdür. Özellikle yaz mevsiminde sıcak nedeni ile yağ bezeleri kış mevsimine oranla daha da fazlalaştırır. Bu nedenle ciltteki yağ miktarı en üst seviyelere çıkarak sivilce oluşmasının mâni olunamaz. Yağlı cilt üzerinde uygulanan makyaj malzemelerinin de cilt yapısına göre doğru seçilmesi de oldukça önemlidir ve yapılan makyaj oldukça az v yerli yerinde abartılmadan yapılmalıdır. Aksi halde bilinçsiz kullanılan ürünler ciltte sivilce meydana gelmesine sebep olabilmektedir. Bu yüzden kişiler cilt türlerini bilerek cilt tipine uygun bakım uygulamalıdırlar.

Yağlı Ciltler İçin Maske Tarifi

Yoğurt ve Karbonat Maskesi İçin Gerekli Malzemeleri
  • 1 çorba kaşığı yoğurt
  • 1 kahve kaşığı karbonat
Yağlı ciltler için maske hazırlığımıza uygun bir kâseye 1 çorba kaşığı yoğurt ve 1 kahve kaşığı karbonat ilave ederek karışımı iyice karıştırarak harmanlayalım. Ardından hazırladığımız maskeyi yüze aşağıdan yukarıya doğru parmak uçlarımızla hafif masaj hareketleriyle sürerek yaklaşık olarak 30-35 dakika kadar yüzümüzde bekletelim. Yağlı cilt yapısının dengesini en iyi şekilde sağlayan bu maske dengelemenin yanı sıra cildi siyah noktalardan da arındırır. Özellikle yağlı cilt problemlerinden bir diğeri de siyah noktalardır hem cildinizin yağ oranını dengelemek için hem de siyak noktalardan kurtulmak amaçlı en az 15 günde bir yoğurt ve karbonat maskesini cildiniz için uygulayabilirsiniz. Ancak hassas bir cilde sahip iseniz ayda bir kez uygulamanız yeterli olacaktır. Yağlı ciltler için hazırlanan maskede kullanılacak olan yoğurt cildin olması gereken nem dengesini sağlamanın yanı sıra dengede de tutarken maskede kullanılan karbonat ise cildin çok daha canlı ve sağlıklı gözükmesine yardımcı olur.

Yağlı Ciltler İçin Limon Kabuklu Cilt Maskesi
  • 2 adet limon kabuğu rendesi
  • 2 çorba kaşığı su
Yağlı ciltler için hazırlanan en uygun maskelerden biri de limon kabuklu maske tarifidir. Maskemizi hazırlamak için 2 adet limonu bol suda yıkadıktan sonra uygun bir kabın içine rendeleyelim. Rendelenen limon kabuklarının üzerine 2 yemek kaşığı kadar su ilave ederek karışımı iyice karıştıralım ve bu şekilde yaklaşık olarak 5-6 dakika kadar bekleterek karışımı robottan geçirelim. Ardından hazır hale gelen limon kabuğu maskesini bir parça pamuk yardımıyla yüzümüze sürüp yaklaşık olarak 3-4 dakika kadar bekleterek ılık suyla yüzümüzü yıkayarak temizleyelim. Bu maske haftada bir kez yağlı cilde sahip kişiler tarafından uygulanabilir.

Yağlı Ciltler İçin Maske Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6