Sirke Maskesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sirke Maskesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Sirke Maskesi, Elma sirkeli maske tarifine geçmeden öncesinde organik, filtre edilmemiş elma sirkesinin cilde yararlarından belli bir süre bahsedelim. Elma sirkesi kirden ve yağdan tıkanmış ten gözeneklerini temizleyerek sivilce oluşumunu en üye indirir. Sirkenin ten üstünde bir diğer mühim kullanım sahası da güneş lekeleri ve sivilce izleridir. İzlerin görünümünü azaltmak amaçlı maske hazırlamanıza sebep yok. Bir parça pamuğa birkaç damla elma sirkesi damlatıp gece yatmadan öncesinde lekelerin üstüne sürmeniz yeterlidir.

Elma Sirkeli Maske

Ben sizlere elma sirkesi, yumurta, limonla yapılan bir maske tarifi vereceğim fakat elma sirkesinin hazırladığınız öteki cilt bakım maskeleri içerisinde de kullanabilirsiniz.

İhtiyacınız meydana gelen malzemeler;
  • 1-2 çay kaşığı elma sirkesi
  • 1 1/2 limonun suyu
  • 2 yumurta
Elma Sirkeli Maske Hazırlanışı ve Uygulanışı

Önce yumurtaları kırın ve aklarını ayırın. Limon suyunu yumurta akının üstüne döküp belli bir süre karıştırın. Ek olarak ek olarak sonra elma sirkesini ekleyin ve yumurta akları köpürünceye dek karıştırın. Yüzünüzü ılık suyla yıkadıktan ek olarak sonra parmaklarınızla maskeyi yüzünüze uygulayın. Göz ve ağız etrafına sürmeyin. 10-15 dk denli kurumasını bekledikten ek olarak sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayabilirsiniz. Maskeyi çıkarttıktan ek olarak sonra nemlendirici kullanın. Bu maske gözeneklerde biriken yağı ve kiri temizleyip sivilce oluşumunu engellerken kocaman ten gözeneklerinin küçülmesine destekçi olabilir.

Zeytinyağı ve Üzüm Sirkesi ile Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Etkisi; Işıltılı ve işlek bir cildiniz olsun istiyorsanız bu maske birebirdir.
  • 1 çay kaşığı saf zeytinyağı (Arıtılmış saf zeytinyağı olmalı. Marketlerde satılanlar arıtılmış edilmiş ve işlemden geçmiş oldukları amaçlı çok fazla özelliğini kaybeder)
  • 1 çay kaşığı üzüm sirkesi
Zeytinyağı ve Üzüm Sirkesi Hazırlanışı ve Uygulanışı

Zeytinyağı ve sirkeyi birbirine karıştırıp, ek olarak sonra bir pamuk yardımıyla bu karışımı cildinize sürün. 1/2 saat denli cildinizde beklettikten ek olarak sonra cildinizi ılık su ile yıkayın. Bu maskenin hakikaten işe yaramasını istiyorsanız şayet, kesinlikle erken kalktıktan ek olarak sonra ve akşam yatmadan öncesinde olmak üzere gün içerisinde 2 defa kesinlikle cildinize uygulamalısınız.

Sirkenin Cilde Faydaları Nelerdir?

Sirke ten yüzeyinde yer alan bakterileri temizleyerek iltihaplanmaları ve sivilceleri önler. Benzer sürede cildin asit balansını olanağı sağlar ve çok yağı alır. Sivilce şikâyetiniz varsa gece yatmadan öncesinde sivilcelerin üstüne elma sirkesi sürebilirsiniz. İtinalı model elma sirkesi tüketimi ten yüzeyindeki pürüzleri azaltır. Duyarlı cildiniz varsa sirkeyi doğrudan cilde sürmek yerine yarıya yarıya suyla inceleterek kullanabilirsiniz. Yazının en başında da söylediğim benzeri güneş, yaşlılık ve akne lekelerinin görünümünü azaltmak amaçlı sirke kullanabilirsiniz. Sivilce rehabilitasyonunda olduğu benzeri lekeler içerisinde sirkeyi geceden kirlere sürüp öyle yatın. Zamanı hızlandırmak isterseniz soğan suyuyla elma sirkesini karıştırabilirsiniz. Egzama ya da diğer ten hastalıklarının sebep olduğu kaşıntıya karşın da sirke kullanabilirsiniz. Pamuk üstünde damlatıp kaşınan alana sürün ve kurumasını bekleyin. Bu uygulama, ısırgan otunun tahriş eden tesirine ve sinek sokmasına karşın da çok etkilidir.

Sirke Maskesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kuru Saçlar İçin Maske Tarifi ve Malzemeleri

Kuru Saçlar İçin Maske Tarifi ve Malzemeleri

Gül Suyu Maskesi Nasıl Yapılır?

Gül Suyu Maskesi Nasıl Yapılır?

Salatalık Maskesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Salatalık Maskesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Tam Yüz Maskesi Tarifi ve Malzemeleri

Tam Yüz Maskesi Tarifi ve Malzemeleri

Zeytinyağı Maskesi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Zeytinyağı Maskesi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?