Gül Suyu Maskesi Nasıl Yapılır?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Gül Suyu Maskesi Nasıl Yapılır?

Gül suyu maskesi, gül suyu A, B3, C ve D vitaminleri bakımından zengin içeriğe sahiptir. Antiseptik etkisi olan gül yaprakları kullanılarak elde edilmektedir. İshal, bademcik ve boğaz iltihabı gibi pek çok alanda sağlığa katkı sağlamaktadır. Ayrıca cilt bakımı için kullanılabilecek en doğal ürünlerden biridir. Parfüm, krem gibi pek çok kozmetik ürünün içeriğinde kullanılmaktadır. Ciltte oluşan rahatsızlıkları iyileştirici etkisi vardır. Aromatik bir kokuya sahip olduğundan sakinleştirici rahatlatıcı etki yaratmaktadır. Gül suyu ile çeşitli maskeler hazırlanarak hem cilt hem de saç bakımı için kullanılabilir.

Gül suyu maskeleri cilde uygulandığında cildi gerginleştirici ve güzelleştirici etki yaratır. Sivilce, akne, siyah nokta gibi cilt problemlerine karşı iyi gelir. Ayrıca antiseptik etkisi sayesinde cildin temizlenmesini sağlar.

Gül suyu maskesi tarifleri

Cildi temizleyen gül suyu maskesi: 5 çorba kaşığı gül suyu, 5 çorba kaşığı maden suyu, 2 damla gül yağı ve yarım limon suyu bir kabın içinde homojen bir şekilde harmanlanır. Elde edilen karışım sprey uç aparatlı bir şişenin içine alınarak sabah ve akşam cilde tatbik edilir. Maske cilde tatbik edildikten 15 dakika sonra ılık su ile temizlenir. Gül suyu maskesi ciltte biriken yağ ve kiri temizleme özelliğindedir. Günde 2 defa düzenli olarak uygulanabilir.

Ölü hücreler için gül suyu maskesi: 1 çay kaşığı kahve telvesi, 1-3 damla hakiki zeytinyağı ve yeterli miktarda su uygun bir kabın içine alınarak karıştırılır. Elde edilen karışım ile 5 dakika cilde masaj yapılır. Bu sayede cilt ölü hücrelerden arınır. Ardından maden suyu ve gül suyu karıştırılarak cilde sürülür. Her gün düzenli uygulanabilir.

Cildi sıkılaştıran gül suyu maskesi: 1 çorba kaşığı gül suyu, 1 şeker kaşığı kayısı yağı ve 1 çorba kaşığı maden suyu homojen bir şekilde karıştırılır. Elde edilen karışım cilde masaj yapılarak sürülür. Ciltte 5 dakika bekletildikten sonra cilt ılık su yardımı ile yıkanır. Maske cildi sıkılaştırarak daha sağlıklı bir görünüm kazanmasını sağlar. Haftada 2 defa uygulandığında ciltte oluşan problemlerin kaybolduğu fark edilebilir.

Gül suyu ile saç maskesi: 1 kahve fincanı gül suyu ve 5 ampul C vitamini karıştırılır. Elde edilen karışım saç diplerinden başlanarak tüm saça yedirilir. 1 saat kadar bekletilerek saçlar ılık su ve organik bir şampuan ile yıkanır. 10 günde 2 defa sağlıklı saçlar için uygulanabilir. Maske saçları kuvvetlendirerek, saçlarda oluşan kırık ve dökülmeyi hafifletir.

Kuru ciltler için gül suyu maskesi: 1 çay bardağı gül suyu, 1 çay bardağı kil, 1 çorba kaşığı gül yağı ve 1 çorba kaşığı badem yağı homojen bir şekilde karıştırılır. Krem kıvamını alan karışım cilde uygulanır. Kuru ciltlerde meydana gelen dökülme, tahriş ve soyulma gibi problemlere karşı haftada bir defa uygulanabilir.

Yağlı ciltler için gül suyu maskesi: 1 çay bardağı gül suyu, 1 çorba kaşığı badem yağı ve 2 yemek kaşığı sirke uygun bir kâseye alınarak karıştırılır. Elde edilen karışım bir pamuk yardımı ile cilde tatbik edilir. Yağlı ciltlerde yağ oranını azaltarak daha hoş bir görünüm kazanmasını için haftada 1 defa düzenli uygulanabilir.

Gül Suyu Maskesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Jelatin Maskesi Tarifi ve Malzemeleri

Jelatin Maskesi Tarifi ve Malzemeleri

Kil Maskesi Tarifi ve Malzemeleri

Kil Maskesi Tarifi ve Malzemeleri

Saç Bakım Maskeleri Nelerdir?

Saç Bakım Maskeleri Nelerdir?

Maske Tarifi ve Malzemeleri

Maske Tarifi ve Malzemeleri

Avokado Maskesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Avokado Maskesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Saç Maskesi Tarifi ve Malzemeleri

Saç Maskesi Tarifi ve Malzemeleri

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6