Meyve Maskeleri Tarifi ve Malzemeleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Meyve Maskeleri Tarifi ve Malzemeleri

Meyve Maskeleri, Bol miktarda meyve tüketmenin sağlığımıza olan faydalarını bilmeyen yoktur. Yeterince tüketilen meyve sağlığımızın yanı sıra cildimize, saçlara tırnaklara yani güzel görünmemizi sağlayan her uzva birçok faydaları vardır. Uzun süre genç ve dinç kalmak isteyen her insan meyve tüketmeyi ihmal etmemelidir.

Meyveleri cilt sağlığı için bol miktarda tüketmenin yanında, çeşitli bakım kremleri ve maskeler hazırlayarak cildinize çok daha faydalı olmalarını sağlayabilirsiniz.

Yağlı Ciltler İçin Elmalı Yüz Maskesi

Elmanın cilde olan faydalarını bilmeyen yoktur. Sizde bu mucize meyvenin faydalarından en iyi şekilde faydalanmak için aşağıdaki maskeden faydalanabilirsiniz.

Meyve Maskeleri Malzemeleri
 • 1 adet orta irilikte elma
 • 2 çorba kaşığı bal
Yağlı Ciltler İçin Elmalı Yüz Maskesi Hazırlanışı ve Uygulanışı

Elmanın kabuğunu soyup rendenin ince tarafı ile rendeleyin. Üzerine balı ilave edip karıştırın. Cildinizi temizledikten sonra göz çevresi hariç cildinize uygulayın. 15 dakika kadar bekletip ılık su ile yıkadıktan sonra, tekrardan soğuk su ile yıkayın.

Bu maskeyi her gün ve cilt sorunlarınız yok oluncaya kadar uygulamaya devam edin. Özellikle sivilce izi ve akneleri tedavi etmekte çok etkilidir.

Şeftali Maskesi

Şeftali maskesi diğer meyveler gibi çiğ değil buharda pişirilerek hazırlanan bir maskedir. Bunun nedeni şeftalinin içerisinde bulunan meyve asitlerini etkisiz hale getirmektir. Böylece şeftalinin faydalarından en iyi şekilde yararlanmış oluruz. Şeftali maskesi, uygulandığında cilde gün boyu kaybettiği esnekliği ve direnci geri kazandırır. Kirlerinden arındırır. Gerekirse her gün uygulayabilirsiniz. Hiçbir yan etkisi yoktur.

Şeftali maskesi Malzemeleri
 • 1 adet olgun şeftali,
 • 1 çorba kaşığı bal
 • 1 tatlı kaşığı yulaf ezmesi
Şeftali Maskesi Hazırlanışı ve Uygulanışı

Şeftaliyi bütün olarak buharda pişirin. Daha sonra kabuğunu soyup çatal ile ezin. Bir miktar soğuduktan sonra üzerine bal ve yulaf ezmesini ilave edip karıştırın. Cildinizi temizledikten sonra göz çevresine hariç cildinize uygulayın. Cildinize pürüzsüz bir görünüm ve ipeksi bir his verecektir. Herhangi bir yan etkisi yoktur. İhtiyaç duyduğunuz her zaman uygulayabilirsiniz.

Yağlı Ciltler İçin Çilek Maskesi

Çilek içeriğinde en fazla C vitamini bulunan meyvelerden bir tanesidir. Asit içermediği içinde cildi tahriş etme ihtimali hiç yoktur. Özellikle hassas cilde sahip olanların çilek içerikli maskeleri kullanmalarını tavsiye edilmektedir.

Çilek Maskesi Malzemeleri
 • 7.8 adet taze çilek
 • 1 tatlı kaşığı bal
Yağlı Ciltler İçin Çilek Maskesi Hazırlanışı ve Uygulanışı

Çilekleri çatal ile ezin. Üzerine balı ilave edin ve karıştırın. Cildinizi temizleyin ve uygulayın. 15 dakika bekletip yüzünüzü yıkayın.

Yağlı ve sivilceli ciltler için çok uygun bir maskedir ama diğer cilt tipine sahip olanlarda uygulayabilir. Cildi canlandırır ve yaşlanma etkilerine karşı koruma sağlar.

Kuru Ciltler İçin Muz Maskesi

Olgun muzu çatal ile ezip cildinize uygulayın. 10.15 dakika bekletip yüzünüzü yıkayın. Daha sonra cildinize uygun bir nemlendirici uygulayın.

Nasıl ki, sağlıklı kalmak için vitaminlere ihtiyacımız var, cildimizin de sağlıklı ve genç kalmak için vitamine ihtiyacı vardır. Cildimizin bu ihtiyacını en iyi şekilde karşılayan ise meyvelerdir. Evinizde herhangi bir meyveyi soyup yedikten sonra kabuğunu cildinize yapıştırmak bile cildinizin ihtiyacı olan vitamini o meyveden almasını sağlar.

Bu şekilde küçük şeyler bile yapmanız sağlıklı ve güzel bir cilde kavuşmanız da etkili olacaktır.

Meyve Maskeleri Yorumları

soru

Gülay Candiri

18 Mayıs 2024 Cumartesi

Ergenlik döneminde olmam nedeniyle yüzünde; Sivilce, kızarıklık ve leke oluşumu söz konusu. Geçmişte doktorlara başvuruda bulundum. Ancak doktorların vermiş olduğu ilaçlar yan etki oluşturarak midede ağrılar yarattı. Bir arkadaşım meyve maskesini önerdi. Bu maske sonrası rahatsızlığımın gideceğini dile getirdi. Acaba bu maskeyi daha önce yapanlardan memnun olan var mı?

Cevap yaz
cevap

Admin

18 Haziran 2024 Salı

Meyve maskeleri bazı insanlar için yararlı olabilir, ancak herkesin cildi farklı olduğu için bazılarında alerjik reaksiyonlara veya tahrişe neden olabilir. En iyisi, bu tür ev yapımı tedavileri denemeden önce bir dermatologa danışmak ve onun önerilerini almak. Dermatolog, cildine uygun en iyi tedavi yöntemini belirlemene yardımcı olabilir. Aksi takdirde, meyve maskesi beklenmedik yan etkilere neden olabilir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6