Doğal Cilt Maskeleri Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Doğal Cilt Maskeleri Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Doğal Cilt Maskeleri: Devamlı olarak bakıma ihtiyaç duyan cildimiz bizim için çok önemlidir ve sürekli dışarıdan gelen soğuk, sıcak, rüzgâr gibi etkilere maruz kalarak yıpranmaktadır. Artık pahalı kozmetik ürünleri yerine her evde bulunan malzemeler ile kolaylıkla hazırlanabilen doğal cilt maskeleri daha fazla ilgi görmektedir. Bu yazımda sizler için farklı cilt sorunlarının giderilmesinde yardımcı olacak doğal cilt maskelerinden birkaçını yazdım.

Aspirin ve Ballı Cilt Maskesi

Malzemeleri
 • 3-4 adet aspirin
 • 1 çorba kaşığı ılık su
 • 1 çay kaşığı bal
Yapılışı: Aspirin ve ballı cilt maskesini yapmak için, aspirinler ile 1 çorba kaşığı ılık su bir kâse içerisine alınarak aspirinler bu suyun içinde eritilir ve içine 1 çay kaşığı bal eklenerek maske kıvamı elde edilinceye kadar karıştırılır. Daha sonra, maske göz çevresi dışında boyun da dahil olmak üzere cildin her yerine uygulanır ve yaklaşık 10 dakika kadar bekletildikten sonra kuruyan maske, masaj uygulayarak ciltten çıkartılır. Aspirin ve ballı cilt maskesi ile hem ciltteki ölü hücreler arındırılır hem de gözenekler derinlemesine temizlenmiş olur.

Aspirin Limon Maskesi

Aspirin limon maskesi ciltteki sivilceleri ve sivilcelerin ardından istenmeyen sivilce lekelerini yok etmek için kullanılan doğal cilt maskelerinden biridir.

Malzemeleri
 • 5 adet aspirin
 • 2 tatlı kaşığı taze sıkılmış limon suyu
 • Göz kararı karbonat
Uygulanışı: Aspirin limon maskesi için bir kâse alınır ve içine aspirinler koyulur ve bir kaşığın arka tarafı kullanılarak ya da tahta havan yardımı ile iyice ezilir. Daha sonra, 2 tatlı kaşığı taze sıkılmış limon suyu da aspirinlerin üzerine eklenir ve aspirinlerin erimesini sağlamak için iyice karıştırılır. Son olarak, kasedeki karışımın içine kıvam vermesi için bir miktar karbonat eklenir. Tüm malzemeler krem kıvamına gelince maskenin tamamı cilde uygulanır. Ciltte 10 dakika bekletildikten sonra ılık su ile ciltten temizlenir, bu maske sayesinde hem ciltteki sivilceler hem de sivilceden sonra oluşabilecek sivilce lekelerinden kurtulmak mümkündür.

Yulaf Ezmesi Maskesi

Yulaf ezmesi maskesi ciltte oluşan ve istenmeyen siyah noktaların giderilmesi için kullanılan doğal cilt maskelerinden biridir. Özellikle kuru cilt yapısına sahip olan kişilerin kullanması tavsiye edilen yulaf ezmesi maskesi, cildin her yerine uygulanabilmektedir.

Yulaf ezmesi maskesini yapmak için ilk olarak, yulaflar pişirilir ve suyu süzülür. Daha sonra, geniş bir kabın içine alınıp ezilir ve cilde sürülür. Ciltte 10 dakika kadar bekletildikten sonra, ılık su ile ciltten arındırılır.

Tarçınlı Bal Maskesi

Çok etkili bir antibiyotik özelliği olan bal ve birçok derde deva tarçın ile yapılan bu maske cildinizdeki ölü hücreleri parçalayarak sivilce ve siyah nokta oluşumunu engeller.

Tarçınlı bal maskesini yapmak için ilk olarak, cildin iyice temizlenmesi gerekmektedir. Daha sonra, bir kâsenin içine bir yemek kaşığı bal ve bir yemek kaşığı tarçın koyularak iyice karıştırılır. Tarçın ve bal iyice karışınca koyu bir kıvam alır. Maske hazır olduktan sonra, temiz cilde masaj yapılarak uygulanır ve 10 dakika kadar bekletilip, ılık su ile temizlenir.

Doğal Cilt Maskeleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kil Maskesi Nasıl Yapılır?

Kil Maskesi Nasıl Yapılır?

Haber Bülteni

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6