Yağlı Yüzler İçin Maske Tarifi ve Malzemeleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Yağlı Yüzler İçin Maske Tarifi ve Malzemeleri

Yağlı Yüzler İçin Maske; Yağlı ciltler için doğal maske ve doğal yağ azaltıcı oldukça fazla reçete yer almaktadır. Kozmetik cilt ürünlerine ve ilaçlarına alternatif olarak kullanılacak olan doğal ürünler ile cildin yağ oranını dengeleyebilir ve istenilen bir cilde kavuşulabilir. Yağlı cilt genel olarak vücut hormonlarının dengesizliğinden sebep ergenlik dönemindeki olan gençlerde gözükmektedir. Cildin kendi kendini nemlendirmesi esnasında yağ üretimi yükselmektedir. Yağlı cildi bulunanların bir diğer büyük problemi de akne, sivilce ve siyah noktalar ile daha fazla karşı karşıya kalmalarıdır.

Cildin yağlanmasının sebepleri nelerdir?

Yağlı olan cildin meydana gelmesindeki başlıca sebepler beslenme, kalıtım, hormonal dengesizlik, çevre şartları ve yaş gösterilmektedir. Yağlı bir cilde sahip olmanın dezavantajları olduğu kadar yaşlanma zamanı boyunca yüzde meydana gelebilecek kırışıklıkları yavaşlatması şeklinde büyük bir avantajı da yer almaktadır.

Yağlı yüzler için doğal olan yollar

Yağlı cilt için herhangi bir cilt doktoruna başvurulduğunda söyleyeceği ilk olarak cilt temizliğini düzenli bir şekilde yapılması gerektiği olacaktır. İnsan yağlı olan bir cilde sahipse yüzünü periyodik olarak temizlemelidir. Soğuk su yerine ılık su ile yüzünü yıkamalı cilt yüzeyinde yer alan yağların daha kolay çözülmesini ve temizlenmesini sağlayacaktır.

Cildin temizlerken alkol bulunduran ürünler kullanılmamalıdır. Alkolsüz cilt temizleyici tonik kullanılır ise hem yüzde biriken yağ tabakasından kurtulurmuş olur hem de gözenekler açılarak cilt nefes alır. Cildi nemlendirmek için ise yağlı olan ciltler için özel olarak üretilen yağsız nemlendirici kremler kullanılmalıdır. Evde kolay olarak yapılacak doğal cilt bakım maskeleri ve yağlı olan ciltleri dengelemek için kullanılan reçeteler hakkındaki bilgiler ise.

Soğuk süt yağlı olan ciltler için doğal bir temizleyici şeklinde kullanılabilir. Soğuk süt ile gün içerisinde birkaç kez yüzü temizlenebilir. Tropikal bir meyve olan ve büyük marketlerde bulunan papaya posası yine yağlı olan cilt için doğal bir temizleyicidir. Ayrıca ölü deri hücrelerinin atılmasına yardımcı olur. Yağlı olan ciltler için doğal maske yapmak isteniliyorsa doğal kil, bal, limon suyu ve yumurta beyazını karıştırılmalı ve yüze sürülüp. 20 dakika sonra ılık su ile iyi bir şekilde durulanmalıdır.

Yağlı yüzler için yoğurt maskesi

En fazla kullanılan bir diğer maskede yoğurt ve kil maskesidir. Yoğurt ve doğal kili karıştırarak yüze sürülür ve 15 dakika, kuruyuncaya kadar bekletilir. Bu maske cildi yumuşatacak ve yağın azalmasını sağlayacaktır. Sandal ağacı tozu ve birkaç damla gül suyu ile hazırlanan maskeyi yüze sürülür ve kuruyuncaya değin beklenmesinin ardından ılık su ile temizlenmelidir.

İki adet kadar badem içi ezilir ve bir çorba kaşığı kadar bal ile iyi bir şekilde karıştırarak macun kıvamına getirilir. Yağlı olan ciltler için kullanılan bu doğal maske yağ oranını azalttığı gibi cilde doğal olan bir parlaklık kazandırır. Mısır nişastası ve suyu macun durumuna gelinceye değin karıştırılır. Yüze 10 dakika kadar masaj yaparak sürülür. Kuruyunca bol ılık su ile çıkartılır. Yağlı ciltler için doğal maske çözümleri oldukça hesaplı olan uygulamalar olup hiçbir yan etkileri yer almamaktadır. Bütün bu maskeleri evde veya aktarlarda kolay bir şeklide bulunabilir doğal ve bitkisel ürünler ile yapılması mümkündür. Doğal cilt bakım maskeleri dışında yağlı olan cilde kalıcı bir çözüm bulmak isteniliyorsa beslenme alışkanlıklarını mutlaka düzenlenmelidir. Hazır gıdalardan, işlenmiş gıdalardan, şekerli içeceklerden, çay ve kahveden uzak durmalı ve bol bol taze meyve sebze yenmelidir.

Yağlı Yüzler İçin Maske Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Dermokil Maske Tarifi ve Malzemeleri

Dermokil Maske Tarifi ve Malzemeleri

Sirke Maskesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Sirke Maskesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Tarçın Maskesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Tarçın Maskesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Termal Kil Maskesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Termal Kil Maskesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Maya Maskesi Tarifi ve Malzemeleri

Maya Maskesi Tarifi ve Malzemeleri